Како да направите тегла за смиреност на едноставен и лесен начин.

Во денешниот пост ќе видиме како да го направиме садот за смирување на едноставен и лесен начин.

Теглата на смиреноста е една од најпознатите едукативни техники на методот Монтесори. Овој метод е многу лесен за примена и нуди поволни резултати на многу краток рок за да ги научите вашите деца да управуваат со своите емоции.

Материјали за правење тегла за смиреност:

 • Стаклена тегла или пластично шише, по можност транспарентно и без етикети.
 • Сјајот (познат и како сјај, сјај или дијамант) по избор на детето, иако идеално е да се одлучат за светлосни тонови бидејќи тие се порелаксирачки.
 • Транспарентен лепак.
 • Топла вода од чешма.
 • Боја на храна за да се обои водата.
 • Стап или лажица за мешање.

Процес:

 • Истурете ја млаката вода од чешмата во стаклената тегла или пластичното шише да наполни повеќе од половина.
 • Потоа додадете го лепилото во водата. Имајте на ум дека колку повеќе лепак додадете, толку подолго ќе биде потребно да се спушти сјајот, така што ќе има порелаксирачки ефект.
  • Во зависност од големината на теглата, ќе ви послужат две лажици.

 • Додадете две или три капки од бојата на храната што малечката ја одбра за да ја обои водата.
  • Обидете се да го одржувате во пригушена боја, така што смирувачкиот ефект е поголем
 • Отстранува со стап или лажица така што водата ќе се меша со бојата на храната.

 • Следно, оставете му на детето да ја избере бојата на сјајот што најмногу му се допаѓа.
  •  Во водата додадете околу 3-4 лажички десерт лажички полни со сјај.
 • Мешајте така што сјајот добро се меша со вода и лепак.

 • Наполнете го шишето со повеќе вода, или додадете малку повеќе сјај ако тоа не е доволно. Промешајте
 • Украсете го капакот по ваш вкус.
  • Може да ставите налепница и малото да го стави своето име или како во мојот случај со втиснување, ставете го зборот мирен.

 • Потоа, ставете го капачето и затворете го цврсто за да не истекува вода кога ќе го извадите шишето. ç
 • Можете исто така да го ставите во топла вода околу дваесет минути и да го направите вакуум, како што е направено со конзерви, за да биде потешко да се отвори

Паметно! Вашето дете веќе има своја тегла за смиреност, можете да го придружувате да се опушти и кога е помирно, зборувајте за тоа што се случило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.