Како да направите украсено пенкало

БАЛПОНТ

Добро утро занаетчии, денес застанувам да ви покажам како да направите украсено пенкало, почнувајќи од традиционално пенкало Bic и давајќи му персонализиран ефект за посебна пригода.

Ако имате некој настан и има табела со потпис или сакате да направите забавен и оригинален подарок, не пропуштајте чекор по чекор, како и секогаш многу лесно за да можете да го направите тоа дома.

Материјали:

За да го направиме овој занает, ќе ни требаат:

 • Бик пенкало. (Може да биде и секое пенкало што го имате дома).
 • Бела опашка кабел за глувче.
 • Картон.
 • Тантела чипка.
 • Кожна чипка.
 • Лента од кобласт лента.
 • Ножици
 • Пиштол за лепило.
 • Мака за мастило.

Процес:

ПЕН 1

 • Првиот чекор за украсување на нашето пенкало е: Покријте го со двострана лента, целиот про transparentирен дел.
 • Willе продолжиме со кабелот: ќе започнеме со делот од капачето со намотување на кабелот како што е наведено на сликата додека не стигнеме до врвот на пенкалото.

ПЕН 2

 • Кога ќе дојдеме до врвот Го креваме кабелот давајќи ги оние со поголемо раздвојување се додека не стигнеме до делот од капачето.
 • Со точка од силиконски ќе го одржиме кабелот и ќе го пресечеме во таа точка.

ПЕН 3

 • Cutе исечеме четири еднакви срцаОвој чекор може да се изврши и со машина за сечење срце или која било фигура што ја сакаме: starsвезди, цвеќиња ...
 • Cutе исечеме две парчиња од кожниот кабел и ќе го лепиме помеѓу две срца на едниот крај. Ние ќе го сториме истото со другото парче кабел.

ПЕН 4

 • Outе скицираме срцата со мастило, со што му се дава поинаков ефект.
 • Ние ќе ги поставиме како што сакаме во делот каде што е капачето и Themе ги залепиме со малку силиконска точка и ќе го пресечеме вишокот на кабелот.
 • Да се ​​заврши Ceе ја залепиме тантелата чипка со силикон. 

ПЕН 5

И воила, го имаме нашето украсено пенкало. Како што секогаш ви велам дали ги менуваме боите, формите, материјалите… Usе ни даде поинаков резултат, само треба да ја оставите вашата фантазија да лета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.