Како да направите декоративен бунар од стапчиња за мраз

занаети од стапчести стапчиња

Денес ви го донесов овој занает за да му дадете личен допир на вашиот дом. Станува збор за правење украсен бунар од стапчиња за сладолед. Едноставен и домашен занает, брз и лесен за правење, што ќе ви помогне да го користите, рециклирате и искористите капачињата за прскање. Покрај тоа, можете да го направите и со деца ако сакате, бидејќи не бара голема прецизност. Значи, ако сакате да го искористите времето што можете да го поминете со нив и да направите некоја забавна активност, тоа ќе ве зафати за пријатно време. Ви го покажувам процесот како да го направите тоа!

занаети за украсување на куќата

Материјали

 • Стапчиња за сладолед
 • Тијарес
 • Капак на некое прскање или контејнер (тоа е кружно и исправено)
 • Бел лепак

Proceso

Занаетчиски идеи што треба да ги направите со деца

 1. Исечете го секое стапче за пука на половина по должина. Исечете ги заоблените краеви за да ја отстраните кривината. Исто како што можете да ја видите сликата.
 2. Штом имате многу од нив, пресечете ги на половина. Потоа, гледате како ги лепите со белиот лепак околу капачето додека не се покрие целата површина.
 3. Мора да остане како што се гледа на фотографијата. Кога ќе ги удриш направете го тоа со приклучок «стоејќи». Ова ќе спречи подоцна да не бидат правилно порамнети.

лесни за правење рустикални и декоративни занаети

 1. Исечете го врвот на две стапчиња за мраз. Следно, исечете 4 стапчиња за мраз, ставете ги паралелно и порамнети и држете ги удрете ги малку што ви останаа од чекор број 2. Тоа ќе биде малиот покрив.
 2. Стапчињата што сте ги исеколе на врвот, лепете ги нормално на две спротивни страни на приклучокот. Оставете го делот што сте го исекле одозгора. Потоа, ќе го поставите малиот покрив таму, откако сè ќе се исуши.

како да направите мала сопствена вазна

Конечно, само ќе треба да го поставите малиот покрив и да поставите украс ако сакате! Ставив неколку вештачки цвеќиња што ги насликав во негово време како вазна за да му дадам радост. Од таму, локацијата зависи од вас! Како библиотека, сала и сл.

Се надевам дека ви се допадна, охрабрени сте да ги направите и следете не тука или преку нашиот канал на YouTube!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.