Како да направите слики со букви и втиснување

Ќе ти покажам како се прават слики со букви и втиснувањеWillе видите дека тоа е лесен и скоро магичен начин, само треба да ги следите чекорите што ќе ви ги покажам подолу.

Материјали:

 • Пластична кеса.
 • Акварел маркери. (Или мастило на база на вода).
 • Пиштол за прскање.
 • Сушење на пиштол или фен за топол воздух.
 • Втиснување прашоци.
 • Втиснувач маркер.
 • Молив.
 • Хартија во тешка категорија.
 • Рамка.
 • Пенкало за обележување.

Процес:

 • Го проширува пластична кеса на масата и ставете дамки со маркери од различни бои или мастило за акварел.
 • Тогаш спреј вода за нив.

 • Потоа стави врвот на акварел и притиснете со дланка. Имајте на ум дека таа е со големина на рамката.
 • Нежно подигнете ја хартијата и ќе добиете позадина како загадувач.

Втиснување е техника што можете да најдете многу примери за нејзина реализација на Интернет, ви покажувам како сум го направил тоа:

 • Напишете ја изразот што сакате со букви.  (Тоа е како да цртате букви убаво).
 • Преминете преку буквите со обележувачот за втиснување. Направете само еден збор по друг.

 • Нанесете прав за втиснување и отстранете го вишокот.
 • Со пиштолот за сушење преминете додека прав не се залепи и не го даде посакуваниот изглед.

 • Аплицирај под црн маркер само на левата страна од буквите, со што се постигнува ефект на сенка.
 • Со четка импрегнирана внатре црно мастило на цртежот и создадете некои точки што ќе и дадат друг изглед на целината.

 • Можете да изведувате неколку листови со различни бои и на тој начин направете забавна комбинација.
 • Конечно поставете го листот на рамката и сега можете да го ставите на аголот од куќата што најдобро одговара.

И подготвени !!! убав пример за домашно деко што ќе уживате, бидејќи покрај тоа што е убаво, тоа е нешто направено од вас. Останува само да дозволите вашата фантазија да лета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.