Кактус со помпони

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме овој кактус со помпони, тој е многу едноставен да се направи, и совршено е да се даде во овие денови на карантин и поскапо сега кога се приближува Денот на мајката.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот кактус

 • Волна за правење помпони, идеално е да имате три бои, една розова за цветот на кактусот, друга зелена или кафеава за телото на кактусот и темно кафеава за да направите дел од земјата.
 • Јајце чаша, не е важна големината затоа што ќе ни треба само една од дупките каде оди јајцето.
 • Тијарес
 • Вилушка за правење помпони
 • Топол силикон или друг лепак

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е исечете една од дупките во чашата за јајца за да создадете мини тенџере каде што ќе одиме да го составиме нашиот кактус од пом-пом.

 1. Тогаш ние ќе направи две помпони со техника вилушка:  Ние правиме мини помпони со помош на вилушка
 2. Ние ќе ги направиме овие помпони што е можно погусти и тогаш ќе ги исечеме на посебен начин за да им дадеме форма. Theе ја исечеме розовата помпон многу за да биде компактна топка. Од друга страна, помпонот што ќе го направи телото на кактусот, ќе го пресечеме како да е „Y“, но без едно од рацете, бидејќи ќе ја направиме раката што недостасува во „Y“. тоа со розова помпон.

 1. Ние ги обединуваме телото на кактусот и цветот правење силен јазол помеѓу неговите ленти или користење топол силикон.

 1. Откако ќе ги имаме помпоните време е да се вози нашиот кактус. Прво ќе ја залепиме кафеавата волна во садот да се создаде основата на земјата. Предлагам да го чешлате ова предиво, така што ефектот е подобар. Потоа, на оваа волна ќе го залепиме телото на кактусот и цветот. 

И подготвени! Садот можете да го насликате ако сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.