Камен кактус

Камен кактус

Забавувајте се со овој занает со децата во едно попладне. Заедно можете да одите до барај камења а потоа насликајте ги. Тоа ќе биде забавно хоби и тие исто така можат да бидат украсени во форма на кактус. Тие ќе бидат поставени внатре во глинен сад за да може да се украси секој агол на куќата или вашата градина. Имате показно видео за да знаете како да го направите тоа чекор по чекор. Расположи се!

Материјалите што ги користев за кактусот:

 • Средни, големи и мали рамни и заоблени камења.
 • Многу мали камења за пополнување на празнините.
 • Доволно земја за да наполните мал сад со теракота.
 • Мало тенџере со теракота.
 • Зелена акрилна боја.
 • Четка
 • Пенкало со бело обележување. Во спротивно, може да се користи типекс.
 • Пенкало за обележување со зелена и розова боја. Во спротивно, може да се користи акрилна боја.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ги земаме камењата и добро ги миеме со топла вода со сапуница за да ги отстраните сите остатоци. Оставаме да се исушат добро. Ги сликаме со зелена акрилна боја од едната страна и оставете да се исуши. Ние повторно сликаме, така што тие се покриени со двоен слој и нека се исушат. Ги превртуваме камењата и ги бојадисуваме на другата странаНа Оставаме да се исуши и да завршиме со друг слој на боја и да ги пополниме сите празнини што останале.

Камен кактус

Втор чекор:

Willе ги нацртаме линиите и цртежите на секој камен кој симулира облик на кактуси. Willе си помогнеме со бел маркер за фиксирање или типекс. Makeе направиме точки, линии и облик на трње со цртање мали starsвезди.

Трет чекор:

со зелен маркер насликаме некои големи попречни ленти и со друга розов маркер Сликаме цвеќиња или забавни форми кои симулираат типични ефекти на кактуси.

Четврти чекор:

Ние го пополнуваме саксија за цвеќе земјен со земја. Погоре поставуваме камењата по ред, најголемиот одзади и најмалиот однапред.

Петти чекор:

Ги пополнуваме празнините што остануваат со мали камења така што нема празни места и со тоа тенџерето е многу повеќе декоративно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.