Дедо Мраз капа за забави

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а Шапка на Дедо Мраз совршена за вклучување во забави овој Божиќ.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме капа на Дедо Мраз за забави

 • Црвен картон
 • Може да се користи бела хартија, остатоци од списанија
 • Пиштол за топол лепак
 • Тијарес
 • Кинески стапче за јадење или мавритански ражен
 • Пенкало или молив

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е нацртајте ја нашата капа на Дедо Мраз на црвениот картон, за ова можеме да проследиме образец ако претпочитаме.

 1. Ние го преклопуваме картонот на половина, така што при сечење да добиеме две парчиња еднакви

 1. Ги лепиме овие два дела оставајќи го едниот крај незалепен за подоцна да можете да го ставите стапот со кој можете да ја држите шапката.
 2. Во бела хартија ќе направиме две топчиња од хартија со големина што е можно слична. Смачкајте ги топчињата малку и залепете ги на крајот од шапката, по една на секоја страна.

 1. На друго парче бела хартија отсекуваме два правоаголници, ги ставаме заедно и ги исекуваме краевите на брановиден начин да симулира коса на дното на капите на Дедо Мраз.

 1. Ги лепиме овие парчиња на дното, по една на секоја страна, но не ги лепиме заедно.
 2. Ние го воведуваме стапот на крајот без лепење и ставаме силикон малку по малку да се залепи добро. Потоа лепиме на остатокот од парчињата картон и хартија се додека не изгледа дека сето тоа е едно парче.

 1. Можеме да допреме со сечење на работ што е малку нерамен. Ова особено може да се случи во долниот дел од белите парчиња.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата капа на Дедо Мраз подготвен за празниците.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.