Картонски цевки во облик на Индијанци #yomequedoencasa

Картонски цевки во облик на индиум

Во денешниот занает имаме некои смешни Индијанци, многу пријателски расположени и шарени. Готови со рециклирани картонски цевки и насликани со забавни бои. За да бидат пореални, беше потребно да се украсат со ленти во боја и спектакуларни пердуви со светло обоени бои. Колку од овие занаети, Тие се идеални за да можат да прават со деца. Ако многу од материјалите не ви се на дофат, може генијално да замените кој било од материјалите со парчиња картон.

Материјалите што ги користев се:

 • Картонски цевки за рециклирање
 • акрилна боја во различни светли бои, едната од нив е во боја на кожа
 • лента од целофан во различни светли бои
 • волна за симулација на коса
 • мали пердуви во боја
 • обоени маркери, едниот од нив е црно
 • ножици
 • лепак од ладен силиконски тип
 • лепак за лепило
 • четка

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги обојуваме картонските цевки со акрилна боја со различни бои, ги насликаме малку повеќе од половина од цевката. Другото необоено парче ја обојуваме бојата на кожата бидејќи ќе биде лицето на Индиецот.

Картонски цевки во облик на индиум

Втор чекор:

Ги избираме обоените ленти од целофан и ги ставаме помеѓу линијата за облека и лицето. Ставаме уште една лента од целофан на врвот на главата, но прво ќе ставиме неколку парчиња волна за да симулираме коса.

 

Трет чекор:

Со маркер ги насликаме очите и устата. Можеме да насликаме и пеги или руменила. Делот од телото и прерамките ги украсуваме со форми и бои по наш вкус.

Четврти чекор:

Ние ги ставаме пердувите во внатрешноста на цевката за да завршиме со украсување. Ние додаваме ладен силикон така што тие ќе се лепат на картонот. Го оставаме лепилото да се одмори додека сè не е добро прицврстено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.