Хранилки за птици со рециклирани лименки

Хранилки за птици со рециклирани лименки

Ако сакате да рециклирате, еве еден многу забавен занает за украсување на вашата градина. Исчистивме неколку лименки на храна и направи неколку колибри за птици. Идејата е фантастична, бидејќи со малку гума ева, боја, неколку жици и монистра направивме нешто многу забавно и со многу бои.

Материјалите што ги користев за две лименки:

 • Две празни и чисти лименки за рециклирање
 • Сина гума од ева
 • Розова ева гума
 • Спреј боја од која било боја или акрилна боја
 • Густо јаже
 • Дрвени монистра со бои и различни големини
 • Молив
 • Тијарес
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Мал шрафцигер со кружен врв
 • Чекан
 • Цртеж во форма на цвет. Можете да го испечатите на оваа фотографија:

Цвет за печатење

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Конзервите треба да ги подготвиме многу чисти и суви пред да ги насликаме. Paintе сликаме со спреј надворешноста на конзервата, во мојот случај ја користев белата боја. Или, ако сакате, можете да го насликате од акрилна боја. Во мојот случај ја користев сината боја.

Втор чекор:

Ние печатиме цвет и ние го правиме тоа во таква скала што можеме да го собереме обемот на бродот внатре во цртежот. Го отсекуваме хартиениот цвет.

Трет чекор:

Го земаме исечениот цвет и го ставаме на врвот на гумата ева. Theе го користиме цветот како образец за да направиме друга реплика. За тоа го цртаме прегледот на цртежот во гумената пена и подоцна ќе го исечеме. На овој начин веќе ќе го имаме цветот за да го поставиме подоцна.

Четврти чекор:

Ние ја ставаме конзервата во централниот дел на цветот и го цртаме прегледот со молив. Потоа ќе нацртаме друг мал круг внатре во големиот круг што го нацртавме. Cutе го исечеме малиот круг и целата маргина што ја оставивме до големиот круг што ќе го пресечеме мали трепки. Tabе ги користиме овие јазичиња за да го залепиме цветот на конзервата.

Петти чекор:

Ние го лепиме цветот во конзервата Ставајќи капка силикон на секое јазиче и спојувајќи ја во конзервата, на овој начин ќе го оставиме обликот на ливчињата однадвор.

Хранилки за птици со рециклирани лименки

Чекор шест:

Ние ја пробиваме конзервата од две страни, еден во предниот дел и еден во задниот дел. За да ги направиме дупките, ќе си помогнеме со ситен или мал шрафцигер и чекан. На овој начин ќе го направиме тоа брзо и лесно.

Хранилки за птици со рециклирани лименки

Седми чекор:

Putе го ставиме јажето во една од дупките и ние ќе го јазол во делот што не е видлив. Во другиот дел што ќе се обеси ќе ги ставиме мониста. Willе оставиме дел од јажето што ќе виси и ќе ја пресметаме потребната должина до повторно врзете го другиот крај во другата дупка. Пред да го врзете ќе ги ставиме мониста тие ќе одат на другата страна. На овој начин ќе имаме готови конзерви во форма на колибри за птици.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.