Мачка во чизми кукла

Мачка во чизми кукла

Театарот на марионети или кукли, за деца, тие се многу добро за вашето учење. На овој начин, тие се интегрираат во светот на толкување и застапеност, со што децата ја губат својата срамежливост толку типична за нивната возраст.

Овој занает треба да го прават деца помеѓу 6-12 години Бидејќи тие мора да исечат многу мали парчиња во картон, така што ќе им треба и помош од вас, мајките или мониторите.

Материјали и алатки

 • Бело фолио.
 • Молив и гума за бришење.
 • Обоени моливи.
 • Ножици
 • Лепак
 • Картон.
 • Wireица
 • Масно предиво.

Proceso

Прво на сите ќе направиме скица на нашата кукла Мачорот во чизми на празен лист хартија. Потоа ќе го обоиме по наш вкус и потоа ќе го исечеме секое од тие парчиња мачката.

Подоцна ќе ги залепиме сите парчиња од телото на куклата на картон и ќе го оставиме да се исуши цел ден. После тоа, ние внимателно ќе го исечеме секое парче, повторно лепејќи ако нешто откачи.

Мачка во чизми кукла

Следно, ќе настапиме две дупки во екстремитетите на мачката, и 4 во телото, два горни и две пониски. За да се приклучиме на секое парче, ќе направиме кука со жица за споеви.

Конечно, откако ќе се монтира дигалката со жични куки, ќе направиме крст со две парчиња прав картон, спојувајќи го со лента во средината. Потоа, ќе ја измериме висината во која ја сакаме нашата кукла и ќе ја оставиме зад нас со ревност.

Повеќе информации - Кукли за играње со сенките


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.