Кутии со овошје

Кутија во форма на јагода

Овие кутии се убави, мали и оригинални. Направив две кутии во форма на овошје на многу едноставен и посебен начин. Треба само да ги додадете декоративните елементи што сакате да ги пораснете, како што се нивно сликање со некаква порака или некој мал цртеж на избраното овошје. Малку е комплицирано да се напишат чекорите, па смислив видео каде нема да недостасуваат детали за да можете да ги следите чекорите без никакви тешкотии.

Материјалите што ги користев се:

За кутија со јагоди:

 • сјаен или не-сјаен црвен картон
 • зелен картон
 • зелено јаже или волна
 • лепак за лепак или ладен силиконски тип
 • мал удар со дупки
 • ножици
 • молив
 • владетел
 • бонбони за полнење или што и да сакате

За кутија во форма на ананас:

 • жолт картон
 • зелен картон
 • минијатурен жолт дебеломер
 • молив
 • владетел
 • ножици

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

За кутија во форма на јагода

Прв чекор:

Ние го избираме црвениот картон со сјај. Toе формираме квадрат од 15 × 15 см и ќе го исечеме. Го преклопуваме на половина од сите страни и повторно го преклопуваме на неговите дијагонали. Со сите обележани набори, ние преклопуваме навнатре и формираме триаголник, обоениот дел. Го оставаме белиот дел надвор.

Втор чекор:

Во еден од неговите агли цртаме венчелистче. Е ги има истите мерења како квадрантот што ќе бидат обележани со преклопот што е формиран. Ние ја отсекуваме нацртаната форма и кога ќе се одвиваме ќе ја видиме структурата што е формирана.

Трет чекор:

Ние ја затвораме структурата со преклопување на половина, правејќи го да одговара на другата половина. Бидејќи белиот дел останува над изложен над црвениот, ние мора отсечете ја целата област како образец. Кога ќе го сториме тоа, повторно се преклопуваме кон средината за да ја исечеме другата половина од картонот, со истата форма на ливчињата.

Со формираната структура, го преклопуваме на половина и исекуваме две од ливчињата како што може да се види на фотографијата. Го отвораме картонот и Исечивме една од ливчињата со претпазливост да не го сториме тоа целосно. Oneе оставиме мала размавта на едната страна, оваа размавта ќе ни помогне да ја затвориме и лепиме кутијата кога ќе ја формираме.

Четврти чекор:

Ние ја затвораме кутијата и ја лепиме на една од нејзините страни со помош на размавта што ни остана. Со помош на прободувач правиме една мала дупка во сите врвови на формираните ливчиња. Ние земаме парче јаже и го поминуваме внатре во тие дупки, така што кутијата може да се затвори без тешкотии. Пред да ја затворите кутијата, можете да ја наполните.

Петти чекор:

Ние земаме парче зелен картон од 5x5cm. Ние го преклопуваме на половина и ние инсистираме повторно да го свиткаме. Ние земаме еден од неговите агли и повторно го преклопуваме, формирајќи триаголник. Го оставаме делот каде што се направени овие набори најмногу и го ставаме надолу. На врвот цртаме форма на лист и го исекуваме. Кога ја отвораме формираната структура, правиме дупка во средината.

Чекор шест:

Ги ставаме зелените лисја во внатрешноста на волната и целосно ја затвораме кутијата, правиме убав лак и ги исекуваме вишоците краеви.

За кутија во форма на ананас

Прв чекор:

На жолт картон, правиме квадрат од 20 × 20 см и го исекуваме. Ние го преклопуваме на половина и без да се расплетуваме го преклопуваме назад кон лево формирајќи триаголник.

Втор чекор:

На најдолгата страна на триаголникот цртаме структура со два овални делови, како што е претставено на фотографијата. Без да стигнеме до еден од аглите Ние цртаме мал круг што ќе служи како мал затворач за кутијата. Ние го отсекуваме она што го нацртавме.

Трет чекор:

Ние ја расплетуваме кутијата и можеме да ги допреме аглите на кутијата. На две од клапите отвораме некои мали дупки за да можат да ги поминат тркалезните форми на затворачите на кутиите. Ние ја собираме кутијата.

Четврти чекор:

Отсекуваме парче зелен картон со димензии 5 × 7 см. Ние го преклопуваме парчето на половина и без да се расплетуваме, повторно се преклопуваме налево. Ние цртаме неколку лисја со основата на листот почнувајќи од делот со најмногу набори. Ние отсекуваме што е нацртано. Ја отвораме структурата на лисјата и ја ставаме со помош на мала стегалка, веднаш на затворањето на кутијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.