Кутии со преклопена хартија

мали кутии со хартија

на cajitas тие се а многу декоративен елемент каде било во нашиот дом. Или како украс или како елемент за складирање на нашите мали накит. На пазарот има многу од овие кутии, но денес ви го претставуваме овој едноставен занает изработен со хартија со шара.

Избор на хартија со шема според нашите вкусови и сè што ја опкружува, можеме да направиме убави кутии. Овие исто така можат да бидат причина за подарок за Денот на вineубените, Денот на мајката или таткото, Итн

Материјали

 • 2 парчиња хартија со шари.
 • Правило
 • Ножици
 • Дрвен прибор со кружен врв.
 • Лепак

Proceso

 1. Исечете ги парчињата хартија со образец колку што сакате.
 2. Плоштад нагоре совршено аглите на хартијата.
 3. Ставете ја хартијата на мазна површина со печат долу.
 4. Преклопете ја хартијата на половина преклопување на подолгите краеви. Затегнете со дрвениот прибор.
 5. Свртете ја хартијата 90º и ја извршува истата операција.
 6. Отворете ја хартијата и свртете се на аглите добро обележување.
 7. Отворете повторно и свртете го секој агол кон централната точка.
 8. Преклопете ги долгите рабови на половина. Изведете ја оваа операција со 4-те рабови.
 9. Отворено два аголни рабови едни на други.
 10. Ve формирање на кутијата малку по малку со помош на наборите направени претходно.
 11. На крајот pegar со лепак.
 12. Изведете го иста операција со другата хартија печати

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.