Лесна пеперутка за деца #yomequedoencasa

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова убаво совршена пеперутка да се направи со најмалите и поминете некое време заедно и забавувано.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата пеперутка

 • Занаетчиски стап
 • Двобоен картон, можете да користите и друг вид хартија, која има сјај или е сатен.
 • Црн маркер и друга боја како зелена
 • Восок, дрвена боја или кој било друг вид на боја што додава малку боја
 • Лепак
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Ние го земаме занаетчискиот стап и го насликаме од двете страни, Не мора да биде обоен во многу силна боја, бидејќи дрвото обезбедува боја само по себе, затоа ќе користиме восоци или дрвени бои со моливи наместо обележувачи.

 1. Ние цртаме и исекуваме две крилја на картон од една боја и други две крилја во друга боја, вториот поголем. Тие исто така треба да бидат оние со најсилна или најсветла боја.

 1. Ние ги украсуваме крилјата со точки и со остатокот од картон од сечење на крилјата. Можете да бидете креативни колку што сакате во овој случај, да цртате, лепете обоени картички, лепете сјај итн. Но, да, запомнете дека крилјата се што е можно посиметрични од обете страни.

 1. Ние лепиме крилја на занаетчискиот стап и завршуваме со украсување на пеперугата отсекување и лепење на антени, сликање насмеано лице и правење линии како оние на мал црв, бидејќи тоа е она што е пеперутките.

И подготвени! Зарем не е едноставно? Веќе знаете како да направите своја пеперутка, па оставете ја вашата фантазија да лета и видете каков е конечниот резултат.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает дома, бидејќи запомнете, овие денови останете дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.