Лесна риба со чаши со јајца и картон

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а лесна риба со чаши со јајца и картон. Совршено е да се направи со најмалите од куќата за малку попладне за да се забавувате. Тие исто така можат да бидат персонализирани по вкус.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата риба

 • Дупка во картонот од картон за јајца. Или онолку дупки колку рибите што сакаме да ги направиме.
 • Картон со боја што ни се допаѓа, со него ќе направиме детали како што се перки од риба.
 • Занаети очи. Ако го немате, тие можат да се направат со два картонски круга, еден бел и еден помал црн за зеницата.
 • Топол силиконски пиштол.
 • Маркер, темпера или друг вид боја што ги имаме и што може да се искористи за да се наслика картон. Тоа стапче со бојата на избраната картичка.
 • Молив
 • Тијарес

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Првиот чекор е исечете ги дупките во чашата со јајца бидејќи тоа ќе го формира телото на рибата. Ние сликаме со бојата што ја избравме и залепиме двата дела со топол силикон. Можеме да нацртаме некои ваги во потемна боја отколку што сме го обоиле картонот.
 2. На картонот цртаме и исекуваме две перки во форма на триаголник и опашка. Ние исто така можеме да ја исечеме устата на рибата. Можеме да додадеме линии на перките за да добиеме повеќе чувство на перка. Постојат многу опции за облиците на перките, можеме на Интернет да го бараме оној кој најмногу го сакаме.
 3. Ние ги лепиме перките и устата со силикон жешко во потрага по позиција што ни се допаѓа. Можеме да ги залепиме на страните или еден горе и еден подолу.
 4. Конечно ги лепиме очите и ние правиме кој било друг детал што ќе ни се појави.

И подготвени! Ние веќе ја направивме нашата риба.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.