Како да направите куќа за птици со рециклирање на пластични шишиња

Во ова туториал Јас ве учам да создадете еден куќа за птици со лесно достапни материјали и рециклирање Пластични шишиња. Може да послужи и како фидер за птици, па дури и едноставни декор за тераса, градина или ваш сопствен дом.

Материјали

Да го сториме тоа куќа за птици ќе ви требаат следниве материјали:

 • Пластично шише
 • Секач
 • Сликање
 • Четка
 • Лија
 • Дрвена основа
 • Дрвен стап
 • Поло стапчиња
 • Јаже
 • Пиштол за лепило
 • Сушени лисја и вештачко цвеќе

Чекор по чекор

Во следното видео упатство можете да ги видите чекорите за создавање куќа за птици за да можете сами да ја направите.

Одлично е затоа што секој ќе му даде свој личен допир со различните бои што можете да ги нанесете или со декоративниот допир на цвеќето и лисјата. Willе се промени многу со деталите што ќе ги додадете во куќа за птици.

Ајде накратко да ги разгледаме чекори да следите за да можете направи го сам:

 1. Исечете го пластичното шише на половина.
 2. Нацртајте круг и пресечете го како влез во куќата за птици.
 3. Исечете ги исечете ги деловите со силикон за да ги измазните.
 4. Залепете ја куќата на дрвената основа.
 5. Направете дупка под влезот за да го вметнете стапот.
 6. Залепете го стапот во дупката што штотуку сте ја направиле со примена на силикон до крајот што ќе се залепи во внатрешноста на куќата.
 7. Направете дупка во капачето од шишето.
 8. Вметнете го јажето низ дупката и врзете јазол внатре за да можете да го обесувате шишето со навртканото капаче.
 9. Насликајте ја куќата за птици како што сакате.
 10. Исечете го врвот на стапчињата со ножици така што ќе бидат рамни на едниот крај.
 11. Придружете се на стапчињата со лепење на вкрстените краеви.
 12. Лепете ги двата дела на покривот на шишето.
 13. Насликајте го покривот.
 14. Залепете ги исушените лисја и вештачкото цвеќе.

Y ел резултат би било ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.