Лице со порака

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а лице со порака да дадете новост, да честитате или едноставно да искажете нешто тозомеон.

Идеално е да им објавите на родителите дека ќе бидат баба и дедо, честитајќи родендени, годишнини, честитки или што и да ви падне на памет.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме лицето со порака

 • Картон од бојата што ја сакаме, иако ако вашата идеја е да направите лице на емотикон, идеалот е жив жолт картон
 • Бела фолија хартија
 • Тијарес
 • Секач
 • Лепак
 • Фино датотека за нокти

Рацете на занает

 1. Прво на сите ние ќе исечете ги парчињата од картон и хартија. За да го направите ова, ќе направиме два еднакви круга во картон и бел правоаголник околу 2 см широк со должина од 15 см приближно, сè ќе зависи и од должината на пораката и големината на круговите на лицето.

 1. Ние го земаме секачот и правиме директно сечење во центарот на еден од круговите, оставајќи маргина до достигнување на краевите за да избегнете дека парчето е поделено. Сечењето мора да биде најмалку двојно поголема од ширината на правоаголникот на фолија хартија.

 1. Ние преклопуваме едниот крај на правоаголникот и го лепиме преклопениот дел во пресекот на кругот, закачувајќи го како харпун.

 

 1. Ги лепиме двата дела на кругот, осигурувајќи се да ставиме лепак само на работ и во средината на кругот каде што сме ја залепиле лентата. Не залепете го другиот дел од кругот затоа што ќе го користиме тој отвор за да ја воведеме пораката.

 

 1. Ние го воведуваме правоаголникот во внатрешноста на кругот и преклопуваме да се обележи колку е скриена пораката.

 1. Пишуваме дел од пораката во правоаголникот што е надвор, се расплетуваме и завршуваме со пишувањето на пораката. Тоа е важно помислете на порака подолу.

 1. Останува само да го нацртаме и украсиме лицето по наш вкус и / или според пораката.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.