Мини книга со листови хартија

Книга со мини оригами хартија

Како што сите знаете оригами е јапонска уметност на виткање хартија без употреба на лепак или ножици за да се добие фигури на различни начини. Па, денес сакавме да ја практикуваме оваа техника за да започнеме со нова колекција на мини книги.

Овие мини книги можат да ви послужат режим за собирање на сликички или, исто така, како приврзок за клучеви. Покрај тоа, овие ситници што ги сакаат децата, иако оригами е доста сложен, оваа техника за изработка на овие мини книги е многу едноставна за постарите деца.

Материјали

  • Обоени чаршафи (на сликата користев тенок картон, но овие се прилично дебели, па морав да ги исечам на неколку делови).
  • Ножици
  • Лепак
  • Отпад од ткаенина.

Proceso

Прво ќе сечеме 4 парчиња лист хартија со димензии 15 х 15 см. Овие ќе ги преклопиме на половина и ќе ги исечеме така што ќе добиеме 6 делови. Takeе го земеме секој дел и ќе го свиткаме на половина по должина, а потоа на половина по ширина. Следно, повторно ќе се наведнуваме наназад и ќе го свртиме за да се свитка повторно назад, на таков начин што е како мала хармоника.

Willе го сториме ова со шест секции и сите ќе ги организираме во права линија. Овие имаат еден вид на М форма, па сега ќе ги организираме во права линија, но разменуваме некои со М нагоре и други надолу.

Потоа, во оваа позиција одиме спојување на секој крај со вметнување на едниот во другиот, нанесувајќи лепак од двете страни на едната и потоа вметнувајте на другата. Така, сè додека не завршат сите делови и не се формира долга хармоника.

Конечно, само треба да го поставиме теле. Така, ќе ги измериме обете клапи на оваа мини книга и исто така ќе ги залепиме при правење и лепење на делот каде што се среќаваат сите набори. Pressе притиснеме со пинцети и нека се исуши.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.