Мобилна честитка

Здраво! Во овој занает ние ќе направиме мобилна честитка. Тоа е оригинална картичка со елемент што се врти кога картичката е отворена.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата мобилна честитка

 • Картони во боја
 • Хартија за подароци со дизајн кој најмногу ни се допаѓа. Избрав Божиќен дизајн
 • Конечна низа. Колку е пофино, толку подобро ќе работи.
 • Двостран лепак или лента
 • Предмет што може да се користи за да се направи круг
 • Тијарес

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает на следното видео:

 1. Отсекуваме правоаголник во картон од боја што ни се допаѓа и што се лепи со украсената хартија избраниот. Ние се преклопуваме на половина и веќе ја имаме основата на нашата картичка.
 2. На едната страна од оваа картичка ние ќе направиме дупка следејќи го прегледот на тркалезно парче како чаша. И ние сечеме. Ова парче го резервираме за подоцна.
 3. Отсекуваме правоаголник од украсена хартија Направете го поголем од големината на свитканиот картон. Ние ги преклопуваме краевите на хартијата кон задниот дел за да добиеме подобар ефект и го повторуваме истиот круг во центарот. 
 4. Со картон од друга боја ќе направиме две еднакви фигури. Може да биде starвезда, срце ... во зависност од тоа кога или за кого ја правите картичката. Во мојот случај, избрав да направам новогодишна елка. Бројките мора да биде помала од големината на кругот што го направивме во претходните две парчиња. Откако ќе се исечат двете парчиња, можеме да ги украсиме ако сакаме и Ние ги лепиме заедно ставајќи ја низата во средина.
 5. Ние го земаме парчето картон и ја лепиме фигурата околу краевите на стрингот со малку лента. Ние ќе се осигураме дека бројката е центриран на кругот.
 6. Ние ја лепиме украсената хартија одозгора што ќе ги покрие краевите на жиците.

И подготвени! Останува само да се сврти фигурата неколку пати и внимателно да се затвори картичката. Кога ќе го отворат, фигурата ќе се врти.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.