Музички глуждови

Музички глуждови

Овие музички глуждови се многу весели и забавни. Со малку ева гума можеме да направиме неверојатни музички инструменти за сите деца да се забавуваат. Иако демонстрацијата на овој занает е глужд за девојчиња, може да се направи која било боја што сакате и дека се за сите родови, пола и возрасти. Монистра и украси, исто така, можат да бидат на ваше барање. Во мојот случај го користев starsвезди и bвона, Тоа е, барем тие треба да прават бучава за да може да си играте со нив.

Материјалите што ги користев за глуждовите:

 • Розова ева гума
 • Пластични мониста во форма на Starвезда, со црна дупка за шиење (повеќебојни и сребрени)
 • Мали coloredвонџии во боја
 • Големи jвонџии во боја
 • Пластични спојници
 • Игла
 • Свилена нишка
 • Тијарес
 • Молив
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Правило

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Првиот чекор:

Фаќаме ева гумата и ја мериме ширината што ни е потребна од глуждот до дното на стапалото. И, исто така, го ставаме мерењето на целата ширина на глуждот на момчето или девојчето. Ние го обележуваме со молив и го исекуваме.

Втор чекор:

Ние ја поминуваме конецот на едниот крај и врзуваме јазол така што тоа останете приврзани и не претерувајте. Можеме да започнеме да ставаме монистра и bвона. Ги менуваме во бои и големини.

Трет чекор:

Како што можеме да видиме, ги поставуваме монистра и bвона преку горната линија на глуждот. Не смееме да заборавиме да ги поставуваме големите bвона. Конечно и да се затвори, врзуваме јазол на задниот дел на глуждот, така што конецот останува фиксиран.

Четврти чекор:

Ние го истегнуваме глуждот и го правиме паралелни и попречни намалувања да ја добие прилично индиската форма со ресите. Ги земаме пластичните загради и ги ставаме на краевите, ако случајно ни е тешко да ги затегнеме можеме да ги залепиме со малку врел силикон.

Музички глуждови


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.