Навлака за тетратка за кутре

Навлака за тетратка за кутре

Со овој занает можете да го прилагодите капакот на тетратка на оригинален и забавен начин. Избрав лице на животно, во овој случај на куче, бидејќи со претстава на ушите и движењето што ќе го рекреираме со нив, ќе ни ја даде таа забавна игра во форма на pop-up .

Материјалите што ги користев се:

 • тетратка
 • пурпурна картонска картон
 • црн картон
 • залиха на црвен картон
 • светлосина картонска картон
 • големи очи за занаети
 • молив
 • владетел
 • ножици

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние го мериме капакот на тетратката и ги снимаме истите мерења на виолетова картичка, но оставајќи околу два сантиметри на страните што ќе ги свиткаме подоцна. Ние го отсекуваме измереното парче.

Навлака за тетратка за кутре

Втор чекор:

Земаме парче црн картон и ги правиме истите мерења како капакот, иако со малку повеќе должина. Ние го преклопуваме квадрантот од картон на половина и исцртуваме дел од ушите на кучето. Ние го пресекуваме, го расплетуваме и споениот дел што остана од ушите, го свиткаме навнатре.

Трет чекор:

Ние исечеме лента од црвен картон пропорционално на должината на тетратката, но со околу 4 см повеќе. Тоа ќе биде јазик на кучето и ќе биде широк околу 5 до 6 см. Потоа со молив ќе нацртаме тркалезна линија во долниот дел од лентата, овој дел ќе биде оној што ќе ја даде заоблената форма на јазикот.

Навлака за тетратка за кутре

Четврти чекор:

Избираме светлосин картон и ќе исечеме две парчиња што ќе бидат оние што ќе дадат облик на лицето на кучето. На еден од деловите ќе нацртаме структура како на фотографијата што подоцна ќе ја исечеме. Ние ќе го залепиме делот од јазикот со централниот дел на свитканата површина на ушите.

Навлака за тетратка за кутре

Петти чекор:

Во виолетова структура ќе направиме засек за да го ставиме јазикот внатре. Јазикот би го имале напред, а ушите позади, што во овој случај би било свиткано. Исечивме уште еден црн квадрант што ќе се залепи на задниот дел од целиот состав. Малото јазиче што го имавме на еден од светло сините делови на лицето ќе биде залепено на задниот дел од целото.

Чекор шест:

Треба да исечеме парче од носот и да го залепиме на него. Исто така, ќе ги поставиме двете очи на лицето. Останува само да провериме дали pop-up системот работи за нас.

Навлака за тетратка за кутре


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.