Направете хартиена кеса за да складирате нешто или дајте подарок

Здраво на сите! Во овој занает ќе видиме како да направиме А. хартиена кеса за да складирате нешто или да подарите. Совршен е за повторна употреба на хартии што ги имаме дома, како што се весници или кои било други.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата хартиена кеса

 • Хартија за правење на торбата
 • Двостран лепак или лента
 • Тијарес
 • Правило
 • Молив

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е да ја исечеме хартијата (доколку е потребно) добијте го најголемиот можен правоаголник или посоодветно за она што сакаме да го ставиме во вреќата што ќе го направиме.

 1. Ако сакаме да ставиме рачки на нашата торба, ќе преклопиме една од долгите страни на правоаголникот двапати еден над друг за да се создаде граница од приближно 1,5 см и лепак со лепак. Ова ќе биде горниот дел од торбата.
 2. Ние преклопуваме еден од кратките краеви на правоаголникот околу 1 см или 1,5 см и лепиме тоа двојно за да не се помрдне.

 1. Ја обележуваме ширината што сакаме да ја има торбата и ја свиткаме да се добие обликот на торбата. Во мојот случај, ќе направам ширина од 5 см, за да добиеме добро преклопување, ќе ја измериме должината на хартијата, ќе ги одземеме двете страни (10 см) и ќе го поделиме вишокот за две за да знаеме колку другите две страни ќе бидат. И веќе ја делиме хартијата и преклопуваме.

 1. Ставивме лепак во внатрешноста на претходниот двојник и лепак да го затвориме нашиот правоаголник.

 1. Ајде сега затворете го задникот дел од торбата, за ова ќе го израмниме правоаголникот. 5 см (или ширината на торбата) е преклопена на половина навнатре. Потоа се прави преклоп на дното каде што ќе оди дното на торбата. Торбата се отвора и деловите од страните се преклопуваат навнатре, а потоа добиените триаголници се преклопуваат еден по еден, лепејќи ги добро со лепак.

 1. Ако сакате да ставите рачки на торбата Само треба да направите неколку дупки со хартиена вежба и да ставите кабел или јамка. Во спротивно, ние едноставно се наведнуваме настрана за да го затвориме.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.