Како да направите пролетен лист за добредојде со деца

Со почетокот на доброто време, деновите се издолжуваат и децата се поактивни. Една од активностите што можеме да ги направиме со нив е цртање и сечење. Денес ви донесов многу едноставен занает кој сигурно ќе го обожавате: ќе видиме како да направиме пролетен лист за добредојде со децата. Meе ми кажеш!

Материјали:

 • Акции на картички во живописни бои.
 • Лист хартија DIN A3 во тешка категорија (може да биде картон).
 • Црни маркери: еден пофини од другиот.
 • Лепак
 • Ножици

Процес:

 • Првото нешто што ќе направиме е изберете картички, Ги исеков на квадрати за да им олеснат подоцна да ги направат круговите. Eachе ви требаат два или три круга за секој цвет што ќе го направат. Децата се експерти во комбинирање на бои!
 • Направете го тоа сега круговите, сечејќи ги со ножици, Доколку е потребно, обележете со молив за подоцна да може подобро да се сече со ножици.

 • Време е да залепете го секој круг каде што ќе се наоѓа цветот. Земете во предвид дека постои одвојување меѓу нив за подоцна да се привлече.
 • Со обележувач со дебел врв, обележете ги цвеќињата, За да го направите ова, започнете со контурата на круговите и потоа ќе видите како ги вадите ливчињата. Тие можат да бидат поголеми, подолги, нека лета вашата фантазија.

 • Префрлете се сега од маркер со поубав врв и гледате како ги вадите деталите. Направете ленти, кругови, точки ... прашање на забава е.
 • Конечно ако сакате можете ставете наслов за да го завршите пролетниот лист.

 • Како што ќе видите, постојат бесконечни начини да се направат цвеќето, комбинирајќи потези и бои.
 • Она што е важно е да си поминете убаво и децата да го имаат своето уметничко дело дома.

Се надевам дека ви се допадна и дека ќе го примените во пракса со најмалите во куќата, ќе бидам воодушевен да видам фотографија на која било од моите социјални мрежи. До следниот занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.