Шарена нараквица за плетенки што треба да се прави со деца

Можеби се сеќавате кога бевте мали и правевте нараквици со обоени жици или обоени тенки гумени ленти. Беше многу забавно и момчињата и девојчињата сакаа да ги прават за да поминат време. Тие, без да сфатат, работеа на креативност, имагинација и фини моторни вештини при изработката на овие нараквици.

Во денешниот занает, сакаме да ве научиме како да направите обоена нараквица за плетенки изработена со јажиња, идеална за правење со деца. Децата ќе сакаат да го прават тоа, ќе научат да прават плетенки И најдобро од сè, тие ќе сакаат да го носат затоа што го направија тоа!

Материјали што ви требаат за да направите занает

  • Обоени јажиња за да направите три различни плетенки
  • Тијарес

Како се прави занаетчиството

За да го направите овој занает, само треба да знаете како да направите плетенки и да ги научите децата да го прават тоа. Нараквицата е тројна плетенка, односно ќе бидат три плетенки кои потоа ќе ги обедините во една за да ја направите нараквицата и да ја завршите. Важно е да имате доволно јаже за да го поштедите, Измерете го зглобот на детето и оставете 5 до 8 сантиметри повеќе од секоја страна.

Изберете три жици од една боја и плетенка. Потоа изберете друга боја и со три јажиња направете друга плетенка. Конечно, изберете друга боја и направете последна плетенка. Откако ќе ги имате трите плетенки, ќе имате да се направи последната плетенка од сите со оние три претходно направени плетенки за јаже.

Важно е да се направи секоја од плетенките, да имате доволно јаже. На овој начин можете да оставите јаже доволно за да го поштедите да го врзете јазолот и да го затворите јажето од двете страни. Откако ќе ги имате трите плетенки и ќе ја направите последната за да ја завршите нараквицата, да ја врзете, само ќе треба да направите јазол со тоа вишок јаже и да го исечете преостанатиот. Сега можете да уживате во шарената нараквица за плетенки!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.