Ние правиме приврзок за клучеви со макраме

Во денешниот занает ќе направиме а приврзок за клучеви со употреба на техниката макраме. Тоа е многу едноставно да се направи, поддржува многу варијанти на бои, големини и елементи.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни

 • Цинтас
 • Rици
 • Теми од најмалку две бои што можат да се раздвојат во многу нишки
 • Тијарес
 • Клуч прстен
 • Пине

Рацете на занаети

 1. Првото нешто на што ќе се обидеме направете големо пенкало со макрама. Можете исто така да направите неколку ситни пердуви од различни бои. За да ги направиме, ќе ни требаат конците и чешел. Можете да го видите овој прирачник каде што ќе објасниме како да го направите тоа на едноставен начин: Пердув од макрама
 2. Осигураме дека пердувот е добро нежен и исечен. Ја поминуваме куката од пенкалото макраме низ прстенот на клучот.

 1. Ние правиме јазол со лента на клучниот прстен и одозгора правиме уште еден јазол со парче јаже тоа е малку подолго од краевите на лентата.

 1. Откако ќе ги имаме врзани двете работи, ајде да направиме плетенка користејќи ги двата краја на лентата како два дела на плетенката и двата краја на јажето како еден дел од плетенката. Ние го плетеме почетокот и го пакуваме јажето на пердувот од макрама во јажето на плетенката за да го скратиме пердувот. И ние продолжуваме да плетеме додека не завршиме.

 1. Ние ја врзуваме плетенката со намотување на јажето и правење јазол. Ние ги исекуваме краевите за да го оставиме со иста должина како плетенка. Постои можност и за вметнување дрвени топчиња помеѓу плетенката, тие може да се стават во јажето. Три или четири мермери треба да бидат доволни. Во секоја топка можете да врзете мали пердуви од макрама од различни бои, но почитувајќи ги истите тонови за целиот приврзок за клучеви.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.