Обележувачи од гума Ева

Обележувачи од гума Ева

За секој добар читател, имањето обележувач е од суштинско значење., објект со кој читањето да се остави паркирано до следната посета без да се изгуби страницата. Секој предмет е валиден, од печат, билети за метро, ​​па дури и фотографии.

Но, во овој случај ќе одиме чекор подалеку, бидејќи сигурно во повеќе од една прилика сте нашле прекрасен збор додека читате. Збор што вреди да се запамети, да го барате значењето и да го вклучите во вашиот јазик. Зошто има прекрасни зборови за паметење, секој треба да го има овој специјален обележувач.

Обележувачи за убави зборови што вреди да се запаметат

Тука го напуштив моето читање, тоа е оригиналната фраза на кој било обележувач. Во овој случај, ќе користиме друга фраза, онаа што н remind потсетува запишете ги зборовите што ни го привлекуваат вниманието додека уживаме во добро читање. Одиме со материјалите и чекор по чекор да го создадеме овој обележувач Ева гума.

Материјали

Материјали за обележувач

 • Две парчиња од Ева гума од различни бои
 • Јаже рустикален
 • Пиштол за лепило
 • Un фолија
 • Пенкало
 • Тијарес

Чекор по чекор

Обележувач

 • Прво ќе отсечеме парче гума Ева од околу 10 сантиметри широк и 15 високи, околу. Отсекуваме второ парче од друга боја, во овој случај 10 на 10 сантиметри.

Обележувач

Сега мораме исечете лист хартија широк околу 6 сантиметри и височина 10. Може да биде бела или која било друга хартија што ви се допаѓа. Ние нанесуваме топол силикон околу рабовите на горното парче гума Ева и го лепиме на основата. Го оставаме горниот дел слободен за да создадеме плик каде што ќе го поставиме листот хартија.

Обележувач

Со пенкало во боја или маркер, ги украсуваме рабовите на листот што ќе влезе во обележувачот.

Обележувач

Ние ја пишуваме нашата фраза на лист хартија, убави зборови за паметење.

Обележувач

Сега ќе направиме помпон за украсување обележувачот. За ова ќе ни треба парче картон со должина каква што сакаме да биде помпон. Ние ја тркаламе рустикалната лента додека не ја добиеме саканата ширина. Исечивме парче јаже и јазол на горниот раб.

Обележувач

Сега го пресекуваме јажето за делот што не сме го врзале. Исечивме уште едно парче јаже и врзуваме сантиметар од работ, до добијте карактеристична форма на ресичка.

Обележувач

Да се ​​заврши правиме мала дупка во горниот дел од обележувачот. Ние воведуваме еден од краевите на ресичката и добро врзуваме за да не се откачи. Го ставаме листот за да запишеме убави зборови во обележувачот и го имаме подготвено за употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.