Обележувачи во облик на лисица

Обележувачи во облик на лисица

Доколку сакате занаети со животински форми, тука ви ги предлагаме овие обележувач за да можете да направите за себе и да ги сместите во вашите омилени книги. Или така можете да направите и да подарите заедно со книга. Тие се совршена идеја и имаат многу смешна слика направена во форма на лисица. Ќе видите колку брзо и лесно се прават.

Материјалите што ги користев за лисица:

 • Светло-кафеав картон со големина А4.
 • Темно кафеав картон.
 • Бел картон.
 • Бел лепак.
 • Молив.
 • Правило
 • Црн маркер.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Го земаме светло-кафеавиот картон и го конфигурираме да биде совршен квадрат. Со други зборови, сите негови страни треба да мерат исто. И го отсековме.

Обележувачи во облик на лисица

Втор чекор:

Ние го поставуваме квадратот во форма на ромб и го свиткаме долниот агол нагоре. Повторно се превиткуваат и аглите кои се формирани десно и лево.

Трет чекор:

Ние го расклопуваме парчето. Го земаме аголот на еден од слоевите и го превиткуваме надолу.

Четврти чекор:

Од парчето што се формира: десниот и левиот агол ги превиткуваме.

Петти чекор:

Погоре ќе се формираат два агли. Земаме еден и го наведнуваме надолу, но косо. Истото го правиме и со другиот агол.

Чекор шест:

Тоа што сме го свиткале повторно го превиткуваме, но нагоре, правејќи ги ушите.

Седми чекор:

Ја ставаме фигурата на кафеав картон за да можеме да исечеме триаголник на ист начин како и горниот дел на лисицата. Фигурата ќе ја поставиме и на белиот картон за да направиме неколку заоблени ленти кои подоцна ќе се залепат на страните на лицето.

Осми чекор:

Го лепиме кафениот триаголник, заоблените линии и правиме два бели триаголници кои ќе ги залепиме на ушите на лисицата. На крај со црниот маркер ги цртаме носот и двете очи.

Обележувачи во облик на лисица

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)