Како да направите обетки со дрвени стапчиња

во тек

Во ова туториал Јас ве учам да создадете некои обетки со рамни дрвени стапчиња или исто така познат како поло стапчиња. Имате многу начини да ги украсите и тие ќе бидат навистина ефтини.

Материјали

Да се ​​направи рамни обетки од стап од дрво ќе ви требаат следниве материјали:

 • Основи за обетки
 • Прстени
 • Рамни дрвени стапчиња или стапчиња за мраз
 • Тијарес
 • Акрилна боја
 • Четки

Чекор по чекор

Набавете ги стапчињата и ножиците. Haveе мора да ги исечете во посакуваната форма. Ги направив да завршат во точка и квадрати на врвот.

обетки со дупки

Овие типови стапови се многу меки и лесно може да се исечат со ножици. Но, бидете внимателни, бидејќи тие се исто така кревки и можат да се разделат таму каде што не треба кога ќе ги исечете.

За да ги споите на основите на обетките, мора да направите дупка во нив. Со остар предмет едноставно треба да притиснете и без многу напор можете да отворите мала дупка што ќе служи за вметнување на прстенот и монтирање на обетките.

обетки со дупки

Исто како и при сечење на нив, мора да бидете многу внимателни за да не се отвори дрвото кога ќе го вметнете ударот за да се создаде дупка.

Кога ќе ја имате формата, ќе ви дојде најзабавно, украсувајќи ги. Можете да ги насликате со акрилна боја. Сакав да насликам само еден дел, и така од другата страна може да се види дрвото. За горните линии да излезат правилно, најдобро е да користите лента за маскирање. Неговиот раб мора да го залепите таму каде што сакате да заврши обоениот дел, покривајќи го со тоа делот што сакате да го направите од дрво.

леплива лента

Насликајте каде нема леплива лента без страв дека нема да излезат прави линии.

наслика обетки

Кога бојата е сува, отстранете ја леплива лента.

насликани обетки

Можете исто така да насликате други детали. Во една од нив додадов неколку точки.

поени во очекување

А прстенот на обетките треба да го поминете само низ дупката што сте ја направиле на почетокот до дрвото. Помогнете си со клешти да го отворите и затворите овој прстен.

дрвени обетки

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.