Како да декорирате очила со мермерен ефект - направете си сам лесно и брзо

Во ова туториал Јас ве учам да украсувате очила со мермерен ефект, иако оваа техника можете да ја примените на кој било предмет на кристално o керамика. Willе видите дека е многу лесно, дека ви требаат многу малку материјали и тоа е многу убав ефект.

Материјали

За украсување на очила со мермерен ефект ќе ви треба следново материјали:

 • Кристални очила
 • Контејнер
 • Вода
 • Различни бои на лакови
 • Чепкалка за заби

Чекор по чекор

За да започнете со украсување на очила со мермерен ефект ќе мора да го подготвите сад Ова ќе ни помогне да создадеме мешавина од бои и да го воведеме стаклото во неа, така што ќе биде импрегнирано со нив, така што ќе мора да набавите контејнер поголем од очилата, а исто така ако е многу поширок ќе ги олесни движењата. Истурете вода Во контејнерот, количината ќе зависи од тоа колку сакате да ја потопите чашата, иако препорачувам добро да ја наполните, бидејќи е подобро отколку да недостасува. Потоа истурете една од емајлираните бои што сте ги избрале. Јас го избрав виолетова.

Willе видите дека лакот плови и останува на површината. Нанесете ја другата боја, во мојот случај избрав а обичка. Важен е изборот на тонови, обидете се да ги направите во две различни бои, едната посилна од другата. Ако користите две пригушени бои, нема да биде толку убаво или тоновите ќе се разликуваат толку многу, мермерен ефект нема да се забележи.

Цртежот е веќе ваков прекрасен, без да го допираме, но можеме да создадеме повеќе дизајни. Со стап за ражени непречено движете ги боите. Не мешајте или обидувајте се да ги мешате, станува збор за поместување на тоновите за да создадете линии и форми без целосно спојување на боите.

Кога имате дизајн по ваш вкус, внимателно вметнете го стакло колку што сакате да биде обоен. И извадете го без да го поместувате повеќе, само ставете ја чашата и извадете ја.

И вашиот дизајн ќе го имате отпечатено на стаклото. Оставете го да се исуши целосно и на овој начин ќе ја украсите чашата во а лесно y брзо.

Исто така, го направив тестот со боите кралско сино и тиркизно сино, а вистината е дека го сакав резултатот.

Не грижете се за миење и ставање во машина за миење садови, тие нема да исчезнат ако сте ги направиле со емајли. Значи, ќе имате некои очила со мермерен ефект уникатно и оригинално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ayla dijo

  Леле убаво изгледа !!!! Само добро за стакло? или може да се направи со пластични чаши или камени чаши?
  Голем бакнеж !!!!

  1.    Ајрин Гил dijo

   Можете да го направите со кој било материјал