Пластични контејнери за рециклирање на саксии Декупаж

Саксиите тие се украсен елемент присутен во секој дом. Во овој пост ќе ве научам како да направите тотално персонализирани и рециклирање пластични лименки или контејнери што секогаш ги фрламе.

Материјали за правење на тенџере со декупаж

 • Пластични контејнери или тегли
 • Тијарес
 • Буквар или гесо
 • Четка и вода
 • Бела акрилна боја
 • Украсени салфетки
 • Лепак за декупаж
 • Лак
 • Сунѓер четка
 • Јаже
 • Топол силикон
 • Парче чиста пластика или филм

Постапка за правење на тенџере со decoupage

 • За да започнете ви треба пластичен контејнер. Избрав шолја кафе.
 • Потребен ви е и кој било буквар или гесо да се подготви површината.
 • Со сунѓер четка Toе потчукнам со гесо за да го подготвам материјалот и да можам да го сликам подоцна.
 • Јас ќе ви дадам два слоја гесо и оставете го да се исуши помеѓу едното и другото.
 • Кога е суво, ќе му дадам два слоја бела акрилна боја.

 • Кога ќе се исушат 2 слоја бела боја, ќе изберам Салфетка дека најмногу ми се допаѓа за оваа работа. Избрав една од јагоди.
 • Со фина четка и малку вода Toе ја насликам контурата за да можам полесно да ја исечам салфетката и дека е подобро интегрирана во стаклото.

 • Една многу важна работа е тоа мора да ги отстраните 2-те слоја на салфетката и чувајте го само првиот, каде што е цртежот.
 • Со помош на лепак за декупаж или бел лепак постепено ќе ја лепам салфетката.
 • Useе користам пластика за да избегнам кршење на салфетката, ќе ја ставам одозгора за да ги отстранам брчките.

 • Откако ќе заврши лепењето на салфетката, ќе ви дадам еден слој со лепак за декупација за да се обезбеди дизајнот.
 • Ако сакате да го заштитите уште повеќе, дајте му лак.
 • Со јаже ќе го украсам горниот дел од тенџерето, правејќи 2 или 3 вртења и лепејќи со врел силикон.

 • Ако го користите како тенџере, ќе ви треба дупка за да излезе водата, направете го тоа на дното на чашата.

И воила, веќе го имате готовиот саксија за да го поставите малото растение што најмногу ви се допаѓа.

Се гледаме во следната идеја !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.