Покријте книга со скршени клапи или што не ни се допаѓа

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе покажеме како покријте книга што насловните страни се искинати, оштетени или што не ни се допаѓаат.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја покриеме нашата книга

 • Резервирајте, не е важно дали е мек или тврд капак и заден капак.
 • Акции на картички во светло обоени или картонски картони што се држат до хартијата
 • Хартија за завиткување што ни се допаѓа и е доволно густа за да не се пробие цртежот на предните и задните капаци.
 • Лепак за хартија
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првото нешто е да се отсече која било издаденост што може да ја има книгата ако е расипана или залепете ги на тие места добијте мазна површина каде да се стави поставата потоа.
 2. Исечивме два правоаголници кои се 1 см помали на три од страните во однос на големината на капакот. Willе оставиме една од долгите страни на исто растојание. Овие парчиња ги резервираме за подоцна.
 3. Исекуваме парче хартија, може да се користи и ткаенина, да се редат надвор од книгата, лепејќи се внимателно за да се избегнат торбите на воздухот. Willе оставиме надворешниот дел да се исуши добро претходно лепак на вишокот рабови во внатрешноста на клапи.

 1. Ако сакаме да се види некој дел од оригиналниот капак, можеме да ја исечеме таа област на хартијата пред да го залепите. На пример, ако сакаме да го видиме резимето на задниот капак или насловот на 'рбетот на книгата. Кога ќе ја исечете хартијата, откако ќе ја залепите, ќе се покаже соодветниот дел од книгата. Подоцна ќе ставиме рамка со картон или друг материјал.

 1. Конечно, откако хартијата ќе се исуши, Theе ги лепиме картонските правоаголници одвнатре, оставајќи ги што е можно поблиску до 'рбетот. Letе оставиме да се исуши со ставање на чаршав помеѓу картите и остатокот од книгата пред да ја ставаме тежината на книгата. За 24 часа можеме да ја тргнеме тежината од вас.

И подготвени! Сега можеме да го вратиме на полица или да ја прочитаме нашата книга без проблем.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.