Портокалова мачка направена со картон

Портокалова мачка направена со картон

ова гатито таа е вистинска слатка. Можеме да го направиме овој занает со картон и со неколку парчиња средства за чистење цевки. Следењето на чекорите ќе биде мала лесна и одлучувачка работа што можете да ја направите со најмалите во куќата. Овој занает е направен со топол силикон за неговите парчиња побрзо да се залепат. Затоа, може да стане малку опасно поради топлината што ја зема и да ги изгори прстите на децата. За да го направите ова, можете да замените лепак погоден за занаети и да ги држите парчињата со нешто за да можат побавно да се залепат. Ако се сомневате во неговите чекори, имате а демонстративно видео за да не губите детали.

Материјалите што ги користев за мачето:

 • Портокал картон со интензивна боја.
 • Парче малку полесен портокалов картон и бел.
 • Лента од портокалови средства за чистење цевки.
 • Две пластични очи за занаети.
 • Топол силикон и вашиот пиштол, или ако тоа не успее, некаков вид специјален лепак за занаети.
 • Црн маркер.
 • Молив.
 • Ножици
 • Правило

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Го подготвуваме темно портокаловиот картон и со помош на линијарот цртаме правоаголник од 8 x 21 cm. Го отсекуваме и го завиткуваме за да формираме широк цилиндар. Нејзините страни ги лепиме со врел силикон.

Втор чекор:

Ние го ставаме светло портокалова картонска маса на цилиндерот и пресметајте колку големи да нацртате мачка муцка, ќе го направиме тоа на слободна рака. Го отсекуваме и лепиме. На ист начин ќе цртаме мал бел круг, Ќе го исечеме и ќе го залепиме.

Трет чекор:

Со помош на црн маркер цртаме очите и веѓите. Ќе сликаме и ние мустаќи и странични ленти Тие ќе бидат во форма на триаголници.

Четврти чекор:

Отсековме а долга лента да се направи опашката на мачката, околу 12 см. Крајот на опашката го сечеме за да биде зашилен. Со црниот маркер сликаме малку широки ленти по опашката, од двете страни на картонот. Ја лепиме опашката зад телото на мачката оставајќи го остатокот напред.

Петти чекор:

Земете го средството за чистење цевки и исечете два дела на направи ги ушите Ќе ги натераме да земат две триаголни форми и да ги залепат на врвот и на внатрешноста на цевката. Земете уште две парчиња средство за чистење цевки и завртете ги на направи две топчиња Ќе ги залепиме на долниот дел од мачката за да ги симулираме нозете. И токму така ќе го имаме ова слатко маче.

Портокалова мачка направена со картон

Кутија со играчки за мачката
Поврзана статија:
Кутија со играчки за мачката


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.