Како да направите послужавник во облик на лист, ќе се изненадите колку е лесно.

Денес дојдов со многу лесен занает за правење: да видиме како да се направи плех во форма на лист. Може да се користи за да се остават клучевите при влегување во куќата, да се постават прстенот или нараквиците на ноќната маса или едноставно како украс.

Материјали:

 • Природни лисја.
 • Паста за моделирање.
 • Нож или шил.
 • Две тенки дрвени стапчиња.
 • Кафеава акрилна боја.
 • Бела акрилна боја.
 • Ролери
 • Лак.
 • Отпад од ткаенина.
 • Шкурка.
 • Сад или длабока чинија.

Процес:

 • Првиот ќе биде побарајте лист со големи димензии, еден е потребен за секоја лента.
 • Исечете парче паста за моделирање и замесете малку.

 • Ставете ги тестенините на парче ткаенина. Тестенините развлечете ги со помош на сукало, можете да користите и картонска ролна од алуминиумска фолија. Ставете ги двете стапчиња за ражени околу тестенините, така што целото тесто да има иста дебелина.
 • Откако ќе ги истегнете тестенините, ставете го листот на него и притиснете така што да бидат обележани сите нерви на листот.

 • Отсечете го остатокот Со шило или со нож, гледате како го поминува низ целата контура на сечилото.
 • Земете од ткаенината, подигнете ја и ставете ја на чинија или сад, во зависност од длабочината, па послужавникот ќе биде потоа. Нека се исуши повеќе од дванаесет часа.
 •  Поминете шкурка меко жито, особено околу контурата на послужавникот.
 • Нанесете слој од кафеава боја, инсистирајќи на вдлабнатини на сечилото.

 • Нанесете слој на сува четка со четка од бела боја или крем по целата површина. За да го направите ова, навлажнете ја четката во бојата и отстранете го вишокот боја на хартија, нанесете нежно, без триење на површината. Со оваа техника ќе ги изложиме нервите на листот, давајќи пореален ефект.
 • Нанесете слој од лак на целата површина, и над и оддолу.

Оставете го да се исуши и ќе го имате вашиот послужавник во облик на лист подготвен за употреба на начинот на кој ви се допаѓа најдобро.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.