Ние правиме безбедни и топли свеќи за домот

занаетчиство со свеќи

Дали ви се допаѓа амбиенталната светлина на свеќите? Дали сакате алтернатива да мора да ги запалите свеќите y што може да оштети кој било мебел или предмет во вашата куќа? И пред се ... Дали сакате таа алтернатива изгледаат како вистински свеќи? 

Па, ова е вашиот занает!

Materialsе ви требаат материјали: 

материјали за правење едрење

 • Една или повеќе свеќи што ви се допаѓаат.
 • Запалка
 • Нож и лажица или истурач
 • Лажни свеќи кои треперат како пламен (во мојот случај, свеќите имаат батерија што трае околу 24 часа и се полни од светло)

Рацете на занает

 1. Запали го фитилот. Додека фитилот е запален, не ја оставајте свеќата без надзор. Идејата е да исчезне омекнување на восокот малку околу фитил, треба да бидат доволно неколку минути. безбедна свеќа
 2. Залепете го ножот и гледате како се празни внатрешноста од свеќата, помогни се и од лажицата. Кога ќе видите дека восокот е повторно тврд, запалете го фитил повторно и повторете го целиот процес. Мораш празен минимум додека лажната свеќа не влезе во свеќата и не се појави горе. За свеќата во овој занает, ќе испразнам на половина пат, но во другите свеќи што ги направив со истиот овој систем, се испразнив скоро до дното.  празнење свеќи
 3. Откако ќе испразниме колку што сакаме, уште еднаш го осветлуваме фитилот и во меѓувреме малку ги гребеме внатрешните wallsидови на свеќата за да ги отстраниме останатите саѓи. Ние го исклучуваме фитил и Со помош на лажицата ќе ја измазнеме внатрешната површина каде што подоцна ќе ја организираме лажната свеќа. 
 4. Допираме до работ врвот на свеќата (во овој случај решив да го исечам следејќи го украсниот мотив на свеќата) и измијте ја свеќата со ладна вода за да ја оладите и да ги отстраните сите лабави восоци.  занаетчиство со свеќи
 5. Да се ​​стави крај, Ставаме парче хартија или пластика во внатрешноста на испразнетата свеќа и ја вметнуваме лажната свеќа. Останува само да го поставиме таму каде што најмногу сакаме. свеќи

Ви оставам неколку слики од други свеќи што ги направив со овој систем за да имате повеќе идеи.

свеќи wallидна уметност

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.