Ние правиме куче од ролна тоалетна хартија

куче со ролна тоалетна хартија

Toе направиме едноставен занает, кукла во форма на куче што рециклира ролна тоалетна хартија и со неколку други материјали.

Дали сакате да видите како?

Материјали што ќе ни бидат потребни

Материјали за кучиња

 • 1 картон ролна тоалетна хартија
 • Некој црвен картон
 • Остатоци од темни обоени нишки, ако немате остатоци, можете да користите парче конец измазнувајќи го малку
 • Тијарес
 • Лепак

Рацете на занает

 1. Ние ја пресекуваме ролната тоалетна хартија на девет делови ако е можно тоа два од овие делови се затворен круг. За останатите делови може да го исечете картонот по должина за да го олесните сечењето и последователното склопување.

чекор куче 8

 1. Ги земаме двата кружни делови. Со нив ќе ја направиме основата на нашата кукла. Ние му даваме заоблена форма на a од нив, бидејќи при сечење сигурно е деформирано. Со другиот круг ќе го направиме обликот на срцето инвестирани Ги лепиме двата круга како што се гледа на сликата.

чекор куче 2

 1. Со друг од деловите, ќе го сториме тоа спојте ги двата краја и ставете ги внатре во кругот и преклопете го крајот на секој крај правејќи поклопец Како што се гледа на сликата. Ние ги лепиме краевите заедно, а потоа и клапите до дното на парчето. Ова ќе бидат задните нозе на нашето куче. Ние ги лепиме на основата.

чекор куче 3

чекор куче 4

чекор куче 5

 1. Сега ќе го направиме тоа предни нозе, за ова ќе земеме два круга во кои ќе го направиме истиот процес. Ние го составивме два краја ги влече на кругот како што направивме во претходниот случај. Идејата е краевите да одделат две кружни форми, едната многу поголема од другата. Малиот облик го израмнуваме оставајќи го рамно следејќи ги залепените краеви. Подоцна Ние изклинвам најоддалечениот дел од големата форма. За да завршиме, малку ги отвораме двата дела за да создадеме форма на две капки. Го удривме телото на кучето.

чекор куче 6

чекор куче 7

 1. Уши ќе ги направиме со уште два дела од ролната, лепење на краевите, спротивно на она што го правевме досега. Beе биде на тој начин каде што тие потоа ќе се држат до главата на кучето. Но, порано, ќе направиме стегач приближно 1 см од краевите што сме залепиле.

чекор куче 9

 1. Го повторуваме начинот на кој го правевме за задните нозе, но без да ги правиме клапите. Ние го лепиме во главата на кучето да се направи Муцката.

чекор куче 10

чекор куче 11

 1. Опашката ние ќе го сториме тоа, лепејќи два краја нанадвор, но лепејќи еден од нив 1-2 см од крајот на другиот крај. Ние го израмнуваме добиениот овал малку и го лепиме на телото.

чекор куче 12

 1. За да завршиме, ќе додадеме некои детали како јазик на црвен картон, нос и очи изработени со мали топчиња предивоили темна боја. Јас исто така додадов каиш со жолт конец. И подготвени!

чекор куче 13

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.