Ние правиме мини помпони со помош на вилушка

Мини помпон

Друга основа за украсување, како и со реси, се помпони. Повеќето знаат да прават помпони од картонски обрач, но во овој занает ќе правиме мини пом пом со помош на вилушка. Е го видите тоа брзо и лесно es.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

 • Волна од боите што ги сакаме
 • Вилушка
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Ние ја навиваме волната на вилушката, обидувајќи се да бидат различните додавања што е можно поблиску еден до друг. Друга важна работа што треба да ја имате предвид е да дозволите вилушките на вилушката да се гледаат од двете страни на топчето што ги формираме со волната.

Пом пом чекор 1

 1. Кога направивме густа топка, ја пресекуваме волнената нишка. Колку е подебел, толку е буцкаст ќе излезе нашата помпа.
 2. Исековме парче волна од околу осум инчи и го поминавме низ централната дупка на вилушките на вилушката. Врземе јазол лабава за да обележиме каде ќе оди центарот на помпонот, и ние ја донесуваме топката до крајот на вилушката. Ова е да се намали затегнатоста на вртките на предивото и да може добро да се затегне јазолот. Ние го затегнуваме јазолот што е можно повеќе и ние правиме уште еден јазол одозгора.

Пом пом чекор 2

 1. Ја вадиме топката од вилушката и ги исекуваме краевите.

Пом пом чекор 3

 1. Ние ја смачкаме помпоната за да ја исечеме порамномерно и го правиме тоа се тркалаат помеѓу палецот и показалецот за да се измамат волна и стануваат пообемни. Допираме до влакната на помпонот и тоа е тоа.

Пом пом чекор 4

Како што видовте, многу е лесно да се направат овие мини помпони и тие се совршени за украсување на перничиња, чанти, завеси, облека, па дури и за правење килими со тоа што ќе ги соберете сите заедно. Сè што можете да помислите.

Наскоро ќе украсиме перница со реси и помпони за да му дадеме стил на бохо. Да бидеме зависни!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.