Ние правиме фиока за дупките во нашиот мебел

Во овој занает ќе направиме а фиока за ниши за мебел или за полици. Многу е убаво, многу е едноставно да се направи и помага да ги чуваме нашите работи складирани.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата фиока

 • на картонска кутија со соодветна големина во должината ако ја користиме нашата фиока за одредена дупка. Висината може да се исече без проблем.
 • Јаже бруто
 • Фолија чувствував
 • Пиштол за лепило
 • Ножици и секач

Рацете на занает

 1. Првиот е измерете ја висината на дупката на мебелот или полицата. Таа мерка ја пренесуваме на нашата кутија картон и обележете ги четирите страни со линија.

 1. Ние ги исечевме клапите на кутијата и потоа отидовме до исечете ја линијата со секачот што ги обележавме. За да добиеме директно сечење, можеме да си помогнеме со линијар или директно парче картон.
 2. На страната што ќе биде напред ќе направете отвор што ќе служи како рачка.

 1. Ние лепиме парче од се чувствува на дното, ова ќе помогне да се заштити мебелот од триење. Theе оставиме додаток на филцот за да го залепиме на страните како размавта и да го зголемиме зафатот на листот со филц.

 1. Да ги земеме двете размавта од кутијата од делот што го оставивме настрана. Ние ќе ги залепиме двете клапи и ќе ги завиткаме со хартија што ни се допаѓа. Ова парче го резервираме за подоцна. Ние ја покриваме внатрешноста од кутијата со истата хартија, освен основата. Во мојот случај користев гума, прицврстувајќи ја со бел лепак. Важно е да преклопите малку хартија на горните рабови, а исто така и во областа на рачката. За да го завршиме ентериерот, го ставаме парчето направено со клапи на дното.

 1. Откако белиот лепак е добро исушен, ние ќе го направиме тоа оди ликвидација на јажето од дното кон врвот. Ние ќе го поправиме јажето со топол силикон. Кога ќе ја достигнеме висината на рачката, ќе го исечеме јажето и добро ќе го поправиме. За да биде добро завршено, ќе се осигураме дека е добро фиксирано при сечење на рачката, но внимателно да нема видлив силикон.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.