Правење слеп со прачки

Ролетните се одлична алтернатива на завесите. Тие се многу практични на прозорците на дневната соба, кујната или спалната соба и совршено се комбинираат со килими и перници. Денес доаѓам со предлог за направете свој слеп со прачки и дадете промена на детската соба.

За ова ќе ви треба комплет за монтирање на ролетни со соодветна големина за прозорецот и убава и младешка ткаенина.

Индекс

Материјали:

 • Тела.
 • Метро.
 • Велкро. (само мекиот дел).
 • Машина за шиење.
 • Хило.
 • Игли
 • Ножици
 • Пинови.
 • Пристрасност (да ги ставите прачките и да ги поминете лентите).
 • Комплетен комплет или механизам за слепи.
 • Маркер за ткаенина.

Процес:

Првото нешто што ќе треба да го направите е измери го прозорецот и прилагодете ја мерката на теле на слепите лица И купете го механизмот. Во мојот случај искористив еден што веќе го имав.

Како што сакаме, мора да додадеме околу 4 см повеќе ткаенина, од секоја страна, за полите.

 • Подгответе го полите на дното на слепите лица, тоа ќе биде 1 см поширок од шипката.
  За да нема проблем кога се става противтежа и се вади, се мие или пегла. Земете мерења и обележете со маркерот.
 • Закачен и бастиран ако сметате дека е потребно. (Го поминав директно на машината).

 • Запомнете за оставете околу десет сантиметри незашиени што ќе биде таму каде што ќе ја воведеме шипката за противтежа.
 • Поминува низ машината со повратен удар.

 • Измерете ги мерењата за да поставите пристрасност на слепите лица, За да го направите ова, поделете ја ткаенината на еднакви делови. Во мојот случај тие се на растојание од околу осум инчи едни од други.
 • Бастирајте и поминете низ машината за шиење. Не заборавајте да оставите околу десет сантиметри од работ за да можете подоцна да ги вметнете прачките.

 • Потоа подгответе едноставен раб за горниот дел, каде што ќе оди велкро, (меко). Полите и страни.
 • Прстените на противтежа ќе ги шиеме рачно да ги поправам жиците.
  Над полите со противтежа.

 • Сега ставете ја шипката противтежа низ долната дупка.
 • Следно остатокот од прачките.

 • Ставете го ролетното со лепење на велкро на врвот.
 • Поминете ги лентите низ лентите на прачките и врски во прстените на противтежата.

И подготвени! идеален за украсување на детската соба во мојот случај, и во вашата? Ако се осмелите да направите слеп, би сакал да го видам каде било на моите социјални мрежи. Јас ве охрабрувам да го сторите тоа, промената е изненадувачка и резултатот е спектакуларен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.