Табела со букви од ткаенина - техника Декупаж

кутија со букви од ткаенина 1

Како да направите сликарство со користење на техника на декупажа, украсени со ткаенина букви.

Не пропуштајте чекор по чекор.

Техниката на декупаж, се состои од вметнување исечоци.

Во оригиналната декупажа, тие се користат исечоци од салфетки, кои се лепат на површини како дрво, порцелан, па дури и на картон, како украсување на корици од дневници или тетратки.

Постојат многу варијанти на оваа техника, дури и со употреба на ткаенина, што е она што ќе ви го покажам денес.

ќе ти покажам како да се направи кутија со букви од ткаенина, користејќи ја техниката decoupage за покривање на рамката.

Супер едноставна за правење, тие можат да го користат за украсување соби, врати или кој било простор што сакате.

Материјали за правење кутија со букви од ткаенина:

 • Рамка со длабочина од едната страна
 • Ткаенини во различни бои и отпечатоци
 • Шелак
 • Бел лепак
 • Четки
 • Мувла на саканите букви
 • Вата или памук
 • Тијарес
 • Тема и игла за везење

кутија за материјали со букви од ткаенина

Чекори за да направите кутија со букви од ткаенина:

Чекор 1:

Ние почнавме мерење на рамката, и ние сечеме двојно мерење на ткаенината.

Ние ја поддржуваме ткаенината на рамката и го поминавме шелакот со четка, покривајќи го целиот простор.

Willе забележиме дека ткаенината ќе биде целосно залепена на дрвото.

чекор 1 кутија со букви од ткаенина

Чекор 2:

Идејата е покријте ја целата рамка со ткаенината, како што гледаме на сликата подолу.

Така што аглите се уредни, ние преклопуваме и ние се држиме со капка силикон а потоа го ставаме шелакот над него.

чекор 2 кутија со букви од ткаенина

Чекор 3:

Ние ја оставаме сликата од едната страна и почнавме да ги правиме буквите од ткаенина.

Калапите можете да ги навлезете Интернет, Од сите големини.

Ние печатиме и сечеме

чекор 3 кутија со букви од ткаенина

Чекор 4:

Ги пренесуваме калапите на ткаенината и ние исечеме по 2 од секоја, како што гледаме на сликата:

чекор 4 кутија со букви од ткаенина

Чекор 5:

Ние ги шиеме буквите, со шевови однадвор, оставајќи отворен простор каде што ќе го поминеме вата или памук.

Пополнуваме и затвораме со шевовите.

чекор 5 кутија со букви од ткаенина

Чекор 6:

Ние ја правиме истата постапка со сите букви, останувајќи како сликата:

чекор 6 кутија со букви од ткаенина

Чекор 7:

Зад секоја буква Залепивме малку парче лента за бебиња.

чекор 7 кутија со букви од ткаенина

Чекор 8:

За лентата за бебиња што ја ставаме зад секоја буква, ќе поминеме лента, може да биде во иста боја или која било боја што може да се комбинира.

чекор 8 кутија со букви од ткаенина

Чекор 9:

Ние ги обесуваме буквите во полето, во длабокиот крај.

Можеме да користиме силикон за да ги залепиме и со тоа да спречиме да паѓаат со текот на времето.

Украсете ги буквите како што сакате.

чекор 9 кутија со ленти од ткаенина

Се среќаваме во следната!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.