Домашен рецепт за лепило

Домашен лепак

Во светот на занаети Од суштинско значење е да имате добар лепак при рака за да ги извршите нашите рачни работи. сепак, онаа што ја купуваме од продавницата содржи многу хемикалии и доаѓа во пластични контејнери што не можеме да ги рециклираме.

Ако погледнеме наназад, сигурно ќе откриеме дека лековите се користеле и во минатото, иако биле многу повеќе еколошки и во основа беа направени од брашно и вода. И покрај сè, има голема лепило и се користи за лепење на многу работи, не сè, туку многу.

Барајќи како и секогаш во багажникот на моите баба и дедо, најдов еколошко решение за да направам многу попрофесионална паста со поголема лепило. Лесно е да се направи, ефтино и еколошки, така што нема изговори да не се стори тоа.

Материјали

  • 1 чаша брашно
  • 1 / 3 шеќер чаша
  • 1 лажица оцет
  • Малку вода

Подготовка

Во тенџере, ставете го шеќерот и брашното со малку вода. Промешајте и добро измешајте и оставете го на средна топлина додека не стане густа смеса. Додадете оцет.

Оставете го да се излади и ставете го во стаклен контејнер, најдобро е да се искористи повторно од која било тегла со џем што сме ја потрошиле или од чаша чаша јогурт, сигурно имате таму и можете да ја искористите да му дадат нова употреба, наместо да ја фрлаат. Го чуваме во фрижидер и воила, служи приближно две недели.

Повеќе информации - Занаети за деца: свинческа маска

Фото - Патека пред вашите нозе

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.