Како да направите рустикална вазна со рециклирање на стаклена тегла

Знаете што сакам да користам уште еднаш на секојдневните работи што повеќе не ги користиме, како што се конзерви од туна или стаклени тегли. Па, покрај рециклирање, создаваме и нешто убаво, практично и персонализирано. Денес ќе видиме како да направите рустикална вазна, рециклирајќи стаклена тегла. Може да се користи како централно парче или за украсување на која било точка од куќата.

Материјали:

 • Стаклена тегла за повторна употреба.
 • Кеса или јорган.
 • Сисал кабел или јаже.
 • Картон.
 • Ножици

Процес:

 • Дел од стаклена тегла со соодветна големина за нашиот занает. За да го подготвиме ќе мораме исчистете ги и отстранете ги сите етикети. Ти оставам линк ТУКА каде што ќе објаснам како да го направам тоа.
 • Да се ​​покрие областа над и да се скрие дека е тегла, ветете јаже околу целата контура, започнете со оставање малку јаже и завршете го со врзување на другиот крај со два јазли.

 • Сега исечете ја ткаенината од буренка За да го направите ова, направете ги мерењата на вашата тегла. Отстранете неколку навои од искривата за да биде нејасно и да му дадете повеќе рустикален изглед.
 • Држете ја ткаенината поминувајќи неколку вртења со јажетоay врзување со двоен јазол.

 • Сега подгответе неколку етикети. Исечете го картонот до големината што ја сакате и направете ја во форма на знаменце. Поминете низ нив конец што сте го отстраниле од искривувачот за да можете подоцна да ги држите. Еве ако сакате можете да напишете или да нацртате нешто.
 • Направете јамка за да завршите. На секој крај од кабелот можете да врзете јазол, а потоа да го исечете вишокот. Beе има попрофесионална завршница.

И ќе имате подготвени рустикална вазна за украсување на централно парче идеално дополнување на овие држачи за рециклирани свеќи:

(Можете да видите како да ги направите со кликнување на сликата)

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.