Рутинска маса пред спиење

Рутинска маса пред спиење

Во денешниот занает направивме многу оригинална рутинска маса за да можат малите да го прават тоа секој ден. Оваа табела е многу забавна за правење, ние само треба да ја пресоздадеме нашата фантазија за да направиме мали цртежи што децата можат да ги толкуваат пред да ги направат. Оваа табела е дизајнирана така што пред спиење можат да ги извршуваат едноставните задачи што треба да ги прават секој ден, како што се читање или миење заби и со тоа нивната секојдневна рутина станува забавна и минлива. Кога ќе ја завршат задачата, треба да го подигнат јазичето за да покажат дека е завршено и што ќе ги натера да се чувствуваат горди.

Материјалите што ги користев се:

 • еден лист светло жолта количина картичка со големина А4
 • владетел
 • молив
 • обоени маркери
 • ножици
 • силиконски лепак
 • лента или ролна што може да се скрати

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Избираме картичка А4 и ќе обележиме линија со молив 7 см од една од нејзините најдолги страни. Одиме да преклопете го картонот на половина но само колку далеку сме направиле ознака или линија со молив. Willе ја измериме должината на картонот, во мојот случај е 32 см и ќе го поделиме на 7. Овој број 7 е бројот на јазичиња што ќе ги исечеме подоцна. Кога го делев, ми даде 4,5 см и Направив 7 марки со тоа мерење да се повлечат паралелни права и потоа да може да се сечат.

Втор чекор:

Toе ги напишеме слободно и со пенкало на секое јазиче, малите задачи што децата треба да ги направат. Willе го сториме тоа во внатрешноста на јазичето, областа што ќе биде покриена и потоа ќе продолжиме да ги разгледуваме фразите со црн маркер. Во горниот дел од квадрантот погоре, ќе ги исцртаме истите линии на поделба со молив, така што цртежите што ќе ги направиме подолу ќе бидат одделени. Овие цртежи ќе ги направиме со молив како скица за да ги разгледаме подоцна со обележувач и да ги обоиме.

Трет чекор:

Како што рековме, Прегледуваме со црн маркер и ги обојуваме цртежите. Подолу ги опишувам задачите што ги ставав во табелата и во секое јазиче, почнувајќи од првата од лево надесно, со нивните соодветни слики: „Одење во бања“ (со слика на тоалет), „миење на забите (со четка за заби)“, „миење раце“ (со чешма налевање вода), „ставање пижами“ (со пижами), „читање книга“ (со книга), „испиј чаша вода“ (Со чаша вода) и „дајте mom бакнеж на мама“ (со усни).

Рутинска маса пред спиење

Четврти чекор:

Ние обележуваме и прегледуваме некои области со маркер така што ги разликуваат неговите елементи и со тоа е повеќе декоративно. Буквите погоре што го прават насловот, исто така, можат да бидат украсени со црвени сенки за да ги украсат.

Петти чекор:

Во предниот дел од јазичињата што се собрани нагоре ќе го напишеме зборот ГОТОВО !!, за ова ќе го напишеме секој збор со различни бои. Така што трепките ќе се залепат, ќе исечеме неколку парчиња магнет што доаѓаат во ролна и ќе ги залепиме со лепак. И, ќе имаме подготвена рутинска маса за децата да си ги извршуваат домашните пред спиење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.