Семејно стебло да се направи со деца

Овој занает е многу лесен за правење, а децата исто така го сакаат, бидејќи може да биде идеален подарок за да им се направи на родителите. Не мора да биде Ден на таткото или Ден на мајката за да се направи овој занает, Тој е толку убав што секој ден е посебен и може да биде многу значаен.

Децата ќе сакаат да го прават тоа, а лосарите ќе сакаат да го ставаат во нивниот дом, на соодветно место за да може добро да се види и да размислат како семејството е тим, секогаш, што и да се случи. Некои не можат да бидат без целината, како гранките на едно дрво.

Што ти треба за занаетчиството

 • Големина на залиха од 1 картичка DINA-4 или поголема
 • Зелена ева гума со сјај
 • Фолиоли во боја со големина ДИНА-4
 • Тијарес
 • Лепак
 • Моливи или маркери

Како се прави занаетчиството

За извршување на занаетот ќе треба да бидат присутни сите членови на семејството бидејќи ќе треба да се направи цртеж на раката на секој, по можност истиот, иако ако некои се направени надесно, а други лево, нема да изгледа ниту лошо.

Откако сите во семејството ќе имаат свои раце, натерајте ги децата да го напишат името на секој член од внатрешната страна на раката. Потоа, во гумената пена, ќе нацртате стебло со гранки и ќе го исечете. Избравме зелена гума Ева со сјај, но можете да изберете друга боја за која мислите дека повеќе ќе ви одговара. Откако ќе го нацртате, исечете го и залепете го на картонот.

Кога дрвото ќе го залепите на картонот, тогаш исечете ги веќе направените раце и ставете ги еден по еден на гранките. Remainе остане најубаво семејно стебло и децата ќе имаат големо чувство на припадност откако ќе го направат овој занает. Изгледа прекрасно!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.