Сензорна кутија за правење со деца

Овој занает е многу едноставен за правење, а исто така и малите деца го сакаат. Идеално е да го сторите тоа со децата за подоцна да разберат подобро за што станува збор за играта и тоа да го сторат со своите пријатели и семејство доколку сакаат да си поминат убаво.

Потребни ви се малку материјали и многу имагинација за да го направите забавно. Не пропуштајте под чекорите што мора да ги следите за да можете да ја направите вашата сензорна кутија за деца.

Што ти треба

 • 1 кутија за чевли
 • 1 ножици или 1 нож за ножеви
 • Материјали за да ја направат кутијата сензорна
 • 1 пенкало за обележување
 • Самолепливи додатоци од гума ева

Како се прави занаетчиството

За да го направите занаетот ви треба кутија за чевли. Ако нема отпечатоци или што било, многу подобро, затоа што на тој начин можете да го украсите по ваш вкус. Иако ако на неа немате украсена кутија за чевли или отпечатоци, тогаш можете да ја завиткате со хартија за завиткување или да ја украсите како што ви одговара.

Откако ќе ја имате кутијата за чевли, ќе мора да направите круг во средината на капакот и потоа да го исечете. Како што гледате на сликата. Кога ќе се исече, украсете ја кутијата како сакате. Ставивме самолепливи додатоци од гума ева и го напишавме името на кутијата. Но, декорацијата е потполно бесплатна.

Потоа воведете материјали во кутијата што ги сметате за соодветни за да ја спроведете играта. Ставете хартија или крпа над предметите така што однадвор Додатоците не се видливи кога ќе дофатите и ја покриете кутијата.

Играта се состои во тоа да ставите рака и да погодите кој предмет се допира без да се тргне вашата рака. Само со допир мора да погодите за кој предмет станува збор. Децата го сакаат тоа и ќе се забавувате со вашето семејство!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.