Скелет со пупки за уши

Овој занает е многу едноставен за правење и децата го сакаат. Идеално е да се направи тоа со деца од повеќе од 6 години кои работат во училиштето човечки скелет. На овој начин тие ќе можат да го сторат тоа природно и ќе можат да ги разберат областите каде ја ставаат секоја „коска“ направена со пупки за уши.

Тоа е многу лесно и кога ќе го направите еднаш, можете да го повторите од памет, за да потврдите дека се сеќавате на секој дел, тоа е мотивирачки начин на работа на човечкото тело, делот од скелетот, со малите.

Што ти треба за занаетчиството

  • 1 залиха на картички во темна боја DINA-4
  • Пупки за уши
  • Црн маркер
  • 1 бела хартија

Како се прави занаетчиството

Изработката на занаетчиството е многу едноставна, само треба да имате темна картичка со големина DINA-4. Следете го моделот на сликите што ги гледате подолу за да можете правилно да ги следите чекорите. Нацртајте ја главата на скелетот на парче хартија и исечете ја. Откако ќе го исечете, лепете го на картон вертикално како што гледате на сликата.

Потоа избројте ги брисевите што треба да ги исечете и кои треба да ги исечете. Подгответе ги сите брисеви. Потоа започнете да го поставувате скелетот ставање на секое стапче како коска сè додека не добие целосна форма на скелетот.

Може да се направи без да се залепат на картонот, со тоа, откако ќе заврши активноста, може да се расклопи и да се замоли детето да го состави, односно да ја повтори активноста, но овој пат без да го погледне оригиналниот модел. На овој начин, покрај работата на човечкото тело, меморијата исто така ќе работи.

Како што можете да видите, тоа е многу едноставен занает за правење, а исто така, меморијата и фината моторика можат да се работат со деца. Aе поминете убаво со вашето семејство правејќи ја оваа активност!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.