Смешни пеперутки направени со картон и картон

Смешни пеперутки направени со картон и картон

Ако сакаш марипоса Еве еден брз и забавен занает што треба да го правите со децата. Ќе ви се допадне затоа што можете да рециклирате Картонски цевки и искористете некои картон. Со неколку помпони и неколку парчиња средство за чистење цевки можете да ги направите овие прекрасни мали животни кои ќе ве пленат.

Материјалите што ги користев за пеперутките:

 • Голема картонска цевка за отсекување или две мали цевки.
 • Флуоресцентна акрилна боја во розова и портокалова боја.
 • Четка
 • Жолта и розова картон.
 • Големи пом пом во 4 различни бои и вкупно 8 (2 виолетови, 2 розови, 2 зелени, 2 сини).
 • Мали пом-пом, во 2 бои (2 жолти и 2 портокалови).
 • Топол силикон и неговиот пиштол.
 • Розеви и портокалови средства за чистење цевки.
 • Ножици
 • Очи за занаети.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

И двајцата сликавме Картонски цевки со акрилна боја. Секој со различна боја. Ја оставаме бојата да се исуши и продолжуваме со нанесување уште еден слој боја доколку е потребно.

Втор чекор:

Картонот го ставаме на картон за да можеме да направиме еден од странични крила. На едната страна и слободна рака цртаме какво ќе биде неговото крило и така многу подобро ќе можеме да го мериме имајќи ја картонската цевка до него. Цртаме две различни крила, едно крило на розовиот картон за една од пеперутките и друго крило на жолтиот картон, со друга поинаква форма.

Трет чекор:

Ние цртаме а вертикална линија на работ на нацртаното крило. Без отстранување на линијарот го виткаме картонот по нацртаната линија, се расплетуваме и повторно се превиткуваме, но на спротивната страна, оставајќи го цртежот однадвор. Со цртежот на повидок ќе го пресечеме, за да споиме два дела од картон, а со тоа останува дупликатното крило. Го расклопуваме исечокот и на тој начин можеме да потврдиме дека совршено се вклопува со една од цевките (или телото на гасот).

Четврти чекор:

Се држиме со силиконот помпоните на крилјата, две горе и две долу. Ние исто така ќе залепиме телото на пеперутката. Ќе пресечеме и две парчиња чистач на цевки да ги залепи на врвот на секоја пеперутка (ќе делуваат како антени). На секој крај на секој чистач на цевки ќе лепиме a мала пом пом

Петти чекор:

Ги лепиме пластичните очи и ги цртаме устите со црн маркер. И ние ќе ги имаме подготвени нашите пеперутки!

Смешни пеперутки направени со картон и картон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)