снежно дрво со памучни дискови

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да го направите ова снежно дрво со памучни дискови. Овој занает е совршен за најмалите во куќата, бидејќи покрај тоа што е многу едноставен, не е леплив и сигурно многу ќе ги забавува. Се разбира, секогаш под надзор.

Дали сакате да видите како да го направите ова снежно дрво?

Материјали кои ќе ни требаат за да го направиме нашето снежно дрво

 • Картон во сина, зелена или слична боја бидејќи ќе го направи небото, позадина.
 • Картон од друга боја за правење багажникот.
 • Памучни влошки. Не е важно како се, но ако немаат цртеж ќе бидат малку подобри.
 • Лепак, може да биде тој што го имате дома, дури и двострана лента.
 • Молив.

Рацете на занает

 1. Ќе го исечеме картонот на небото големината што сакаме да биде нашето дрво подоцна.
 2. Откако ќе ја имаме позадината можеме или нацртајте силуета на дрво или направете ја на картон во друга боја, ова по ваш избор. Во случај да одлучиме да ја исечеме силуетата на дрвото, секогаш со возрасни присутни заради безбедност.

 1. Сега доаѓа најсмешниот дел од овој занает. ВЌе добиеме пакет памучни дискови и лепак или двострана лента. На масата ќе ставиме неколку памучни дискови и ќе ставиме малку лепак или парче селотејп...
 2. Да удри! Овие памучни дискови ќе ги делиме на гранките на дрвото, на земја... Сè за да остане снежното дрво во снежниот пејзаж. Можеме да додадеме и мали кругови низ небото имитирајќи снег што паѓа ако сакаме да врне снег во нашиот пејзаж.

И подготвени! Го завршивме нашето снежно дрво. Можеме да го ставиме на полица, да го подариме или да го ставиме во фрижидер дома со други цртежи што сме ги направиле.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.