Снешко со чорапи

Снешко со чорапи

Снежните луѓе се елемент на студените и снежни области, но тие се карактеристични и за Божиќ. Затоа, денес ви го прикажуваме овој занает како украс за овие Божиќни датуми во која се наоѓаме и со тоа му даваме зимски шмек на домот.

Со неколку едноставни чорапи можеме да го направиме ова curубопитно и смешен снешко, со рециклирани материјали можеме да направиме илјадници божиќни украси За украсување на куќата, потребна ви е само фантазија и голема желба да ги споделите.

Материјали

 • Пар бели чорапи.
 • Ножици
 • Еластични ленти.
 • Копчиња во боја.
 • Мали обоени монистра.
 • Хило.
 • Игла.
 • Силиконски.
 • Остатоци од ткаенина.
 • Вата.

Proceso

Прво на сите ќе го пресечеме чорапот на глуждот. Овој го свртиме наоколу и, од задниот дел, врзуваме јазол на затворениот дел и повторно го свртуваме.

Потоа, ајде полнејќи ги со вата и ставивме две еластични ленти, една во центарот и една на врвот, правејќи форма на снешко.

Потоа со А. парче ткаенина правиме мала шамија и го врзуваме околу вратот за да ја направиме куклата пооригинална.

Потоа, ќе ги залепиме копчињата на телото и, на лицето, ќе залепиме две црни мониста за очите и жолтата или портокаловата за носот.

Конечно, со парчето чорап што ни остана, го ставаме на врвот на куклата како Бини за да не залади.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.