Занаетчиство во форма на картон: Среќен и тажен

Овој занает е многу лесен и многу едноставен за мали деца. Тие ќе го сакаат резултатот и исто така можете да работите на емоции. Направивме само 1, со среќно и среќно лице, но можете да направите многу повеќе од истиот стил.

Тој е дизајниран така што децата учат подобро да ги разбираат емоциите и самите да ги преточуваат во занаети. Со повеќе картонски ролни тоалетна хартија, можете да направите повеќе емоции како: одвратност, страв, исплашен, итн.

Потребни материјали за занаетчиството

  • 1 картонска ролна тоалетна хартија (или што и да сметате)
  • 1 пенкало за обележување
  • 1 ножици
  • 1 молив

Како се прави занаетчиството

Прво, со молив, ќе мора да направите мали ленти на картонот како што гледате на сликите и потоа да го исечете на ленти и оставете ги како коса на куклата.

Откако ќе го направите ова, смачкајте ги картонските ленти за да направите позабавна кукла. Во овој момент, сè што треба да направите е да нацртате тажно лице на предната страна и на грбот среќно лице. Веќе ќе имате две емоции во овој картон.

Лесно е! Но, ако навистина сакате подлабоко да ги работите емоциите со деца, можете да направите повеќе кукли во стилот додавајќи ги емоциите на кои сакате да работите.

Дури и децата можат да ја насликаат картонската ролна по свој вкус, избирајќи ги боите што ги сметаат за најсоодветни во зависност од емоциите на кои се работи. На пример, во случајот на куклата што сме ја направиле во овој занает, не сме ја насликале ... Но, добар начин да го насликате би бил, на пример, со ставање на делот од тажното лице во сино и дел од среќното и задоволно лице, на пример, жолта боја пример, Затоа што чувствувате радост само гледајќи во тоа!

Тоа е многу убава активност што сигурно нема да ве остави рамнодушни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.