Суперхерои изработени од картон

Суперхерои изработени од картон

Сакаме да правиме многу креативни занаети како овие суперхерои направени од рециклирани картонски цевки. Со многу бои на акрилна боја и со помош на четки ќе ги направиме овие забавни фигури за украсување на нашите детски соби. Следете ги следниве чекори и ќе видите колку е лесно да ги нацртате. Исто така, со нашето видео за демонстрација нема да ви недостасуваат детали за тоа како да го направите тоа.

Материјалите што ги користев за суперхероите:

 • Три картонски цевки
 • Акрилна боја во црвена, сина, црна, жолта, бела, розова и сива боја
 • Црн маркер со фини врвови
 • Молив
 • Груби и фини четки
 • Едно парче црн и еден црвен картон
 • Тијарес
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Суперхерој супермен

Прв чекор:

Ние сликаме со сина боја повеќе од половина од цевката. Го резервираме горниот дел за да ја насликаме формата на лицето и остатокот што го обојуваме црна боја.

Втор чекор:

Со црн маркер ги цртаме очите и веѓите. Со жолта акрилна боја обојуваме лента околу телото и етикетата што е на градите и ќе ја носи буквата S. Долниот дел од жолтата лента го обојуваме црвено правејќи облик на превртен триаголник.

Спајдермен суперхерој

Првиот чекор:

Обоивме повеќе од половина од потрошеното црвена боја и ќе го оставиме остатокот од сина боја. Ние ја оставаме бојата да се исуши и ќе ги нацртаме очите на лицето и пајакот што ќе бидат на градите слободно.

Суперхерои изработени од картон

Втор чекор:

Со црн маркер го обележуваме обликот на пајакот. Ние обојуваме бели очи и црн маркер ќе ги исцртаме контурите на очите.

Суперхерој Бетмен

Прв чекор:

Во третиот картон ние обојуваме од сиво повеќе од половина од цевката. Остатокот ќе го насликаме розова боја за лицето.

Втор чекор:

Слободно и со молив ја цртаме маската. Тоа обојуваме сè црно и ја завршивме маската со фина четка. Волја жолта лента во долниот дел од телото и тоа ја опкружува целата контура.

Трет чекор:

Ние обојуваме внатрешниот дел од очите со жолта боја и со помош на фина четка ќе го нацртаме обликот на лилјакот. Willе завршиме со обележување со црниот маркер на аглите и вдлабнатините на цртежот на лилјакот. И со црна боја ќе насликаме превртен триаголник под жолтата лента. Конечно исечеме неколку парчиња црн и црвен картон и ќе ги залепиме со силиконот зад телото на Бетмен и Супермен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.