Сферична светилка изработена со скршено стакло

Сферични светилки со скршено стакло

Понекогаш во центри за сувенири во големи домови, наоѓање на ламба Задоволството од нас е нешто тешко, или затоа што тие можат да бидат многу екстравагантни или затоа што дизајнот за куќата не вреди за нас, или едноставно затоа што сме излегува од буџетот.

Па, денес ви го претставувам овој curубопитен занает што може да нè задоволи кога станува збор за правење нашата сопствена ламба, рециклирање на секое скршено стакло што било скршено дома од која било причина.

материјал

 • Сфера со експандиран полистирен.
 • Силиконски.
 • Скршени очила.
 • Електрична инсталација на батерии.
 • Ракавици.

Proceso

Пред сè, ќе поставиме лепак од силикон во една од основите на сферата од полистирен и, ние ќе го поставиме брзо на скршеното стакло, притискајќи малку, така што парчињата стакло добро се лепат, и ќе го оставиме да се исуши. Подоцна, ќе го повториме овој процес со целата сфера.

Сферични светилки со скршено стакло

После тоа, ние би направиле отворање во сферата да ја отстраниме полистиренската сфера, да ја поставиме назад за да ја залепиме со силикон кога ќе ја воведеме електричната инсталација. Треба да бидете многу внимателни со очилата, па затоа се препорачува да користите ракавици.

Повеќе информации - Светилка со нетранспарентни кристали

Извор - Многу корисно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Хозе dijo

  Ја сакав оваа ламба, долго време барав нешто лесно да се направи со стакло. но се сомневам, силиконот се одвојува од топчето полистирен? .... однапред ви благодарам

 2.   Patricia dijo

  Здраво како се работите? Прекрасна ламба. Направив лаптоп со топчиња, ги залепив со врел силикон и ми излегуваат.Што можам да направам? Може ли ладниот силикон да е подобар?